Odwrotne obciążenie przy konserwacji dźwigów osobowych
Świadczymy usługi konserwacji urządzeń dźwigowych (wind) w budynkach mieszkalnych, galeriach handlowych itp., również jako podwykonawcy. Czy wystawiając fakturę jako podwykonawca należy zastosować odwrotne obciążenie?
Z pytania wynika, że podatnik jako podwykonawca świadczy usługi konserwacji wind w budynkach mieszkalnych oraz galeriach handlowych. Obowiązkiem podatnika w opisywanej sytuacji jest ustalenie, czy wykonywane przez niego usługi mieszczą się w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT.
Wśród usług budowlanych, wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, wobec których stosowane jest odwrotne obciążenie, znajdują się m.in. wymienione w pozycji 29 "Pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej nie sklasyfikowane" (PKWiU 43.29.19.0).
Grupowanie to swym zakresem obejmuje m.in. specjalistyczne roboty związane z instalowaniem dźwigów towarowych i wind osobowych, schodów ruchomych i ruchomych chodników, włączając naprawy i konserwację.
Reasumując
Jeśli świadczone przez podatnika będącego podwykonawcą usługi polegające na konserwacji dźwigów osobowych sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 43.29.19.0 i spełnione są warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, to podlegają one opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia. Podatnik powinien wystawić fakturę potwierdzającą wykonanie tych usług, zawierającą adnotację "odwrotne obciążenie". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|