Spotkania firmowe a koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Zgodnie z zasadą ogólną, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wyłączone z tych kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF.
Wydatki na organizację imprezy dla pracowników (sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy), mającej na celu integrację załogi, poprawę atmosfery w pracy, poprawę komunikacji między pracownikami, zacieśnienie więzi z pracodawcą, niewątpliwie wykazują związek z przychodami pracodawcy. Jest to związek o charakterze pośrednim, kosztów tych nie można bowiem przypisać do konkretnego przychodu, wiążą się one raczej z ogólnym funkcjonowaniem podmiotu gospodarczego. Wydatki te pracodawca może zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Pogląd ten podzielają również organy podatkowe.
Organy podatkowe uważają ostatnio ponadto, że kosztem podatkowym mogą być wydatki na organizację imprezy integracyjnej w części przypadającej na członków rodziny pracownika. Tak uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 stycznia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.1004.2016.1.BD:
"(...) Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. "koszty pracownicze". Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji, np. w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych (okolicznościowych). Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy. "Kosztami pracowniczymi" mogą być także wydatki na organizację imprezy integracyjnej dla członków rodzin pracowników. Świadczenie to bowiem związane jest ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą (gdyby nie ten stosunek członkowie rodziny nie uczestniczyliby w spotkaniu). (...)"
Wspomnijmy, że gdyby w imprezie firmowej uczestniczyły osoby towarzyszące pracownikom, niebędące członkami ich rodzin, to wydatki w części przypadającej na te osoby nie mogłyby zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Tak uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacjach indywidualnych z 28 sierpnia 2015 r., nr IBPB-1-3/4510-128/15/AW, a także nr IBPB-1-3/4510-129/15/AW.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|