Udział w spotkaniu świątecznym a przychód pracownika
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 uznał, że za przychód pracownika mogą być uznane tylko te świadczenia, które:
- zostały spełnione za jego zgodą (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- leżą w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) oraz
- przyniosły mu korzyść, która jest wymierna i może być przypisana konkretnej osobie (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Odnosząc się do udziału w imprezach integracyjnych TK stwierdził, że obiektywne kryterium wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) nie jest spełnione, gdy pracodawca proponuje pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych, choćby zorganizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe). W tym przypadku, nawet jeżeli pracownik uczestniczy w spotkaniu dobrowolnie, po jego stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. W efekcie, udział pracownika w takiej imprezie nie skutkuje powstaniem u niego przychodu.
Podobny pogląd wyrażają obecnie również organy podatkowe. Jako przykład może posłużyć interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 sierpnia 2016 r., nr ITPB2/4511-495/16/BK. W sprawie będącej przedmiotem tej interpretacji pracodawca zamierzał zorganizować dla swoich pracowników wyjazdowe imprezy integracyjne, przy czym udział w tych imprezach był dobrowolny. Pracownicy uczestniczący w ww. imprezie mieliby zapewniony przejazd do miejsca, gdzie odbywać się będzie impreza (i z powrotem), zakwaterowanie w obiekcie hotelowym/pensjonacie oraz pełne wyżywienie. W trakcie imprezy integracyjnej odbywałyby się różnego rodzaju spotkania i zawody, których celem byłoby zintegrowanie pracowników oraz spotkania z zarządem, w trakcie których m.in. omawiano by wyniki finansowe firmy, perspektywy dalszego rozwoju, plany i założenia na następny rok. Ponadto pracownicy mieli mieć zapewnione różnego rodzaju atrakcje (wycieczki, dostęp do oferty usług dodatkowych podmiotu zapewniającego zakwaterowanie, np. basen, spa, centrum fitness).
Odnosząc się do kwestii powstania przychodu u pracowników biorących udział w wyjeździe integracyjnym, ww. organ podatkowy stwierdził:
"(...) udział pracowników w imprezie (...), która stanowi narzędzie motywacji pozafinansowej mającej na celu integrację pracowników z przedsiębiorstwem, dbanie o dobre kontakty interpersonalne między pracownikami a przełożonymi, a także w zespole nie stanowi dla pracowników przysporzenia majątkowego, a tym samym nieodpłatnego świadczenia (...). W konsekwencji po stronie pracownika nie powstaje przychód ze stosunku pracy (...). Tym samym Wnioskodawca przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy (...) nie będzie miał obowiązku wartości świadczenia związanego z udziałem w ww. imprezie integracyjnej doliczać do pozostałych przychodów pracowników. (...)" |
Obecnie również w interpretacjach organów podatkowych prezentowany jest pogląd, iż udział w imprezie firmowej członków rodziny pracownika (małżonka, dziecka) nie stanowi przychodu pracownika. Tak uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 maja 2016 r., nr IPPB4/4511-339/16-3/JK2, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacjach indywidualnych z 10 marca 2016 r., nr ITPB2/4511-44/16/MM oraz z 22 grudnia 2015 r., nr ITPB2/4511-897/15/IB.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 grudnia 2015 r., nr ITPB2/4511-897/15/IB, stwierdził:
"(...) udział dzieci pracowników w imprezie mikołajkowej lub z okazji Dnia Dziecka zaoferowanej przez pracodawcę nie oznacza uzyskania przychodu przez pracownika w sytuacji, gdy nie ma możliwości przypisania indywidualnym uczestnikom, jako ich wymiernej korzyści, świadczenia adresowanego do wszystkich. (...)" |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|