Ujęcie ekwiwalentów w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy
W obu ustawach o podatku dochodowym ustawodawca nie odniósł się w sposób szczególny do ujmowania w kosztach uzyskania przychodów ekwiwalentów za używanie własnej odzieży roboczej (obuwia roboczego), za pranie odzieży roboczej czy za wykorzystywanie narzędzi należących do pracownika. Ekwiwalenty te nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF. Stanowią one zatem koszty uzyskania przychodów, jeżeli służą osiągnięciu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów.
Ekwiwalenty pieniężne, które pracodawca wypłaca pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, za pranie odzieży roboczej, za używanie własnych narzędzi, materiałów lub sprzętu pracownika do pracy na rzecz pracodawcy, zasadniczo wykazują związek z przychodami pracodawcy. Nie ma zatem przeszkód, aby wartość tych ekwiwalentów pracodawca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.
Przedmiotowe ekwiwalenty podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych na tych samych zasadach, jak wynagrodzenia ze stosunku pracy. Ekwiwalenty te stanowią zatem koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, o ile zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, ww. ekwiwalenty podlegają ujęciu w kosztach podatkowych w miesiącu, w którym zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika (zob. art. 15 ust. 4g oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o PDOF). Tak też wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 sierpnia 2013 r., nr ILPB3/423-213/13-2/JG, w której organ podatkowy stwierdził:
"(...) z uwagi na brzmienie art. 15 ust. 4g ww. ustawy (ustawy o PDOP - przyp. red.), który w swej treści odnosi się tylko do świadczeń pieniężnych, koszty związane z zakupem ubioru służbowego powinny być rozpoznane jednorazowo w dacie ich poniesienia, stosownie do art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast wydatki poniesione na wypłatę ekwiwalentu za pranie odzieży służbowej należy ująć w kosztach podatkowych zgodnie z art. 15 ust. 4g w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|