Wydatki na noclegi pracowników a koszty uzyskania przychodów
Wydatki na noclegi dla pracowników nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF. Podlegają one zatem zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli celem ich poniesienia było osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
W sytuacji, gdy ponoszenie przez pracodawcę wydatków na noclegi pracowników jest związane z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych (np. w ramach podróży służbowej), to wydatki te niewątpliwie wykazują związek z przychodami pracodawcy. Jest to z reguły związek pośredni, gdyż przedmiotowych wydatków nie można powiązać z konkretnym przychodem. Wiążą się one raczej z ogólnym funkcjonowaniem podmiotu gospodarczego. Należy mieć na uwadze, że wydatki na nocleg pracowników, aby mogły zostać uznane za koszty podatkowe, muszą być racjonalne, ekonomicznie uzasadnione, a także właściwie udokumentowane.
Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 24 maja 2016 r., nr ILPB3/4510-1-108/16-5/JG. Według niego:
"(...) diety wypłacane przez Spółkę pracownikom za czas podróży służbowej oraz wydatki związane z przywożeniem i odwożeniem pracowników do miejsca delegowania oraz koszty noclegów - mogą zostać uznane za koszty podatkowe w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki te spełniają bowiem przesłankę celowości ich poniesienia wynikającą z art. 15 ust. 1 ww. ustawy (o PDOP - przyp. red.), tj. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami (służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów). (...)"
Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami.
UWAGA! W sytuacji, gdy podatnik (tu: pracodawca) ponosi wydatki na noclegi pracowników, to nie może odliczyć VAT naliczonego, wykazanego na fakturach dokumentujących te noclegi (zob. art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy noclegi dotyczą pracowników odbywających podróże służbowe, jak i oddelegowanych czy mobilnych.
Jednocześnie niepolegający odliczeniu VAT naliczony od noclegów pracowniczych generalnie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o PDOF).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|