Wydatki na najem środka transportu do przewozu pracowników
Wydatki na wynajęcie środka transportu (autobusu/busa), w celu dowozu pracowników do pracy (i z powrotem do miejsca zamieszkania), nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF. Wydatki te pracodawca będzie zatem mógł ująć w kosztach podatkowych, jeśli zostały one poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te muszą być racjonalne, ekonomicznie uzasadnione i właściwie udokumentowane.
Niewątpliwie związek poniesionych wydatków z przychodami wystąpi wówczas, gdy zapewnienie bezpłatnego dojazdu do pracy (i z powrotem do miejsca zamieszkania) będzie spowodowane pozyskaniem lub utrzymaniem fachowców, których nie ma na rynku lokalnym. Zapewnienie pracownikom takiego świadczenia może niekiedy warunkować ich pracę w firmie. Dla pracodawcy posiadanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej jest koniecznością. Brak fachowców mógłby nawet doprowadzić w dłuższym okresie czasu do likwidacji prowadzonej działalności. W takim przypadku wydatki ponoszone na wynajem środka transportu dla ww. pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.
Analogicznie będzie w sytuacji, gdy zakład pracy znajduje się w miejscu, do którego dojazd środkami komunikacji publicznej jest utrudniony, a czasem nawet niemożliwy. Nie każdy pracownik posiada bowiem prawo jazdy czy własny środek transportu.
Podobnie uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 kwietnia 2016 r., nr IBPB-1-1/4511-232/16/SG (wydanej na gruncie ustawy o PDOF) czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2012 r., nr IPPB3/423-1099/11-2/KK. W drugiej z tych interpretacji czytamy:
"(...) Spółka w związku z przeniesieniem siedziby z W. do P. zorganizowała bezpłatny transport pracowników z umówionego miejsca w W. do nowej siedziby Spółki. W tym celu zawarła z przewoźnikiem umowę na usługi transportowe. Wynagrodzenie przewoźnika ustalone jest ryczałtowo, bez względu na liczbę faktycznie przewożonych osób. Zorganizowanie takiego transportu Spółka uzasadnia znaczną odległością, brakiem dogodnych połączeń środkami komunikacji publicznej oraz chęcią zatrzymania fachowych pracowników w zakładzie.
Wydatki poniesione na bezpłatny transport pracowników do nowego miejsca pracy służą utrzymaniu źródła przychodów. (...)"
Ciężar udowodnienia, że dany wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania/zabezpieczenia źródła przychodów, spoczywa na podatniku (tu: pracodawcy). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|