Rozliczenie bezpłatnych dowozów pracowniczych dla celów VAT
Obowiązek wykazania VAT należnego
Opodatkowaniu VAT podlega generalnie odpłatna dostawa towarów, a także odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, uważa się m.in. również, co do zasady, usługi nieodpłatne świadczone na cele osobiste pracownika (patrz: art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).
Pracodawca, który zapewnia pracownikom bezpłatne dowozy do pracy (i z powrotem do miejsca zamieszkania), generalnie zaspokaja ich cele osobiste. Jednakże, jeśli pracodawca, zapewniając pracownikom bezpłatny transport, działa przede wszystkim w swoim interesie, to z tytułu ww. transportu nie musi - naszym zdaniem - wykazywać VAT należnego. Tak może być w sytuacji, gdy samodzielny dojazd pracowników do zakładu pracy jest utrudniony lub nawet niemożliwy (np. ze względu na usytuowanie zakładu pracy, godziny pracy, itd.).
Podobnie uznał np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2013 r., nr ITPP1/443-887b/13/IK czy Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2012 r., nr ILPP2/443-843/12-4/AK.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2012 r., nr ILPP2/443-843/12-4/AK, uznał:
"(...) charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, szczególnie zmienny system pracy oraz miejsce położenia zakładu utrudniające dojazd pracowników oraz ich pozyskanie spowodowało podjęcie działań przez Zainteresowanego związanych z dowozem pracowników własnym środkiem transportu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania firmy i punktualnego rozpoczęcia pracy. (...) w analizowanej sprawie charakter prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej wymusza niejako na pracodawcy zapewnienie pracownikom transportu do miejsca pracy. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy usługi transportowe nabyte od podmiotu trzeciego, świadczącego tego rodzaju usługi, są jedyną racjonalną możliwością dowozu pracowników do pracy. Wówczas usługi te służą de facto celom prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej, a osobiste cele i korzyści pracowników mają w takim przypadku znaczenie drugorzędne w stosunku do korzyści pracodawcy (korzyści gospodarczych). (...)" |
W związku z powyższym organ podatkowy uznał, że nieodpłatne świadczenie usług dowozu pracowników wykonywane jest w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem/działalnością gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu VAT.
Prawo do odliczenia VAT
Zasadą jest, że podatnicy mogą odliczać VAT od zakupu usług w takim zakresie, w jakim te usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli zatem pracodawca wykonuje czynności opodatkowane i najem autobusu/busa, służącego do nieodpłatnego przewozu pracowników do pracy (i z powrotem do miejsca zamieszkania) leży w jego interesie, to nie ma przeszkód, aby odliczył VAT naliczony z faktury dokumentującej najem tego środka transportu.
Pracodawca może odliczyć VAT z ww. faktury generalnie w rozliczeniu za okres (miesiąc/kwartał), w którym otrzyma on fakturę za najem. Jeśli nie odliczy on VAT w "podstawowym" okresie, może tego dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|