Przekazanie pracownikom posiłków/napojów profilaktycznych a VAT
Prawo do odliczenia VAT od wydatków na posiłki/napoje profilaktyczne
W sytuacji, gdy pracodawca, w ramach ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów bhp, nabywa posiłki/napoje profilaktyczne czy produkty spożywcze, z których pracownicy sporządzają posiłki profilaktyczne we własnym zakresie, to ma on prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej te zakupy na zasadach ogólnych.
Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupu usług gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. |
Jeśli zatem pracodawca nabywa dla pracowników usługę gastronomiczną, to nie ma prawa do odliczenia VAT od tej usługi. W sytuacji natomiast, gdy pracodawca nabywa dla pracowników usługi kateringowe (tj. usługi polegające na przygotowywaniu i dostarczaniu gotowych posiłków do odbiorców zewnętrznych) lub stołówkowe, to może odliczyć VAT od tych usług, na zasadach ogólnych. Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 października 2015 r., nr IBPP1/4512-597/15/MS, w której organ podatkowy stwierdził:
"(...) jeżeli Wnioskodawca nie dokonuje zakupu usług gastronomicznych, tylko kupuje usługi stołówkowe, posiłki profilaktyczne, posiłki regeneracyjne, posiłki gotowe, potrawy i napoje, to w sprawie nie znajdują zastosowania postanowienia art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT i wskazane usługi nie są objęte wyłączeniem w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przewidzianym dla usług gastronomicznych. (...)"
Przekazanie pracownikom posiłków/napojów profilaktycznych a VAT należny
W przypadku, gdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom posiłki/napoje profilaktyczne na podstawie przepisów bhp, to przekazanie tych posiłków/napojów nie podlega opodatkowaniu VAT. Ma ono bowiem na celu zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy (tj. zgodnych z przepisami) i służy prawidłowemu funkcjonowaniu pracodawcy. Nie można zatem uznać, że przekazanie ww. świadczeń pracownikom służy realizacji ich celów osobistych, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 grudnia 2013 r., nr IPTPP1/443-772/13-2/MW, w której organ stwierdził:
"(...) zużycie wody, napoi i posiłków profilaktycznych przez pracowników nie nosiło znamion zużycia na cele osobiste, prywatne tych osób. Osoby te (pracownicy) należą co prawda do kręgu podmiotów wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy (ustawy o VAT - przyp. red.), lecz ww. artykuły spożywcze, które Wnioskodawca udostępniał im nieodpłatnie nie służyły celom prywatnym tych osób, gdyż ich zużycie związane było niewątpliwie ze statusem pracownika w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, a do zapewnienia pracownikom wody lub innych napojów oraz posiłków profilaktycznych Wnioskodawca był, jak podał w opisie stanu faktycznego, zobligowany przepisami ustawy Kodeks pracy, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, stosownymi zapisami w ZUZP (Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy) oraz pozostałymi regulaminami i aktami wewnętrznymi obowiązującymi w Spółce. Zatem czynności tych nie można uznać za czynności, które podlegają opodatkowaniu w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|