Dowóz pracowników do pracy a składki ZUS
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (zob. art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Zasada ta dotyczy również składki na ubezpieczenie zdrowotne, z zastrzeżeniem m.in., że podstawę wymiaru tej składki pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe w części finansowanej przez pracownika (art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Jak już wspomnieliśmy w części dotyczącej podatku dochodowego, jeśli pracodawca (zapewniający pracownikom bezpłatny dowóz do pracy) nie jest w stanie ustalić, jaki pracownik i w jakim stopniu korzysta z nieodpłatnego dowozu do pracy (i z powrotem do miejsca zamieszkania), to po stronie pracownika nie powstaje przychód ze stosunku pracy. W takim przypadku wartość ww. świadczenia nie stanowi także podstawy wymiaru składek ZUS.
Jeśli jednak pracownik uzyskuje przychód z tytułu bezpłatnego dowozu do pracy (gdy pracodawca jest w stanie ustalić, którzy pracownicy i w jakim zakresie faktycznie korzystali z tego dowozu), to wartość świadczenia przypadającego na danego pracownika stanowi dla niego przychód, który zasadniczo stanowi podstawę wymiaru składek ZUS.
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.), podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. |
Jak wyjaśnił ZUS (Oddział w Gdańsku) w interpretacji indywidualnej z 19 marca 2015 r., znak: DI/100000/43/42/2015:
"(...) Z powyższego przepisu (§ 2 ust. 1 pkt 26 ww. rozporządzenia - przyp. red.) wynika, iż z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne korzystają jedynie te przychody, które:
- wynikają z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu,
- przybierają postać niepieniężną,
- mają charakter materialny, a więc nie stanowią ekwiwalentu w formie pieniężnej, umożliwiają korzystanie z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (transportu publicznego lub transportu organizowanego przez pracodawcę). (...)"
Zatem, gdy zgodnie z regulaminem wynagradzania (lub innymi przepisami zakładowymi), pracodawca zorganizuje pracownikom bezpłatny dowóz do pracy (i z powrotem do miejsca zamieszkania) np. wynajętym autobusem, to wartość tego świadczenia nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|