Odliczanie VAT w orzecznictwie sądowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 69 (1423) z dnia 28.08.2017
Odliczenie VAT od zakupu części samochodowych
Podatnik nie jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego z tytułu zakupu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia części i akcesoriów samochodowych, które zostały przez niego nabyte, jako towary handlowe w celu dalszej odsprzedaży i wykorzystania przy świadczeniu usług napraw serwisowych, jeżeli zmieni ich przeznaczenie i wykorzysta przy remontach lub naprawach pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej, w odniesieniu do których nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do jego działalności gospodarczej.
"(...) w ocenie Sądu, ograniczenia przewidziane w art. 86a u.p.t.u. niewątpliwie wiążą się z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych. Jednakże nie można zgodzić się ze Skarżącą, że ograniczenia te dotyczą wyłącznie wydatków, które zostały poniesione przez podatnika w zamiarze przeznaczenia ich na potrzeby związane z konkretnym pojazdem samochodowym. Skoro Skarżąca posiada pojazdy wykorzystywane przez nią do działalności gospodarczej, w odniesieniu do których nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do jej działalności gospodarczej, to niewątpliwie dokonując zakupów części i akcesoriów samochodowych do tych pojazdów - przysługuje jej jedynie 50% odliczenie podatku naliczonego. Przy czym, w chwili dokonania zakupu nie musi występować zamiar wykorzystania danej części samochodowej do konkretnego pojazdu (poprzez np. wskazanie marki, modelu i numeru rejestracyjnego), wystarczy jeśli dana część została zakupiona celem wykorzystania jej w pojazdach wykorzystywanych przez Skarżącą do działalności gospodarczej, w odniesieniu do których nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do jej działalności gospodarczej. W związku z tym, że te kwestie nie były przedmiotem zaskarżonej interpretacji wskazać jedynie można, że skoro Skarżąca dysponuje określoną flotą samochodową (pojazdy wykorzystywane do działalności gospodarczej, w odniesieniu do których Spółka nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do jej działalności gospodarczej), to niewątpliwie w celu ich prawidłowego używania i eksploatowania, Skarżąca winna nabywać różnego rodzaju części i akcesoria, celem choćby dokonania ich napraw lub konserwacji. Zakupów takich Skarżąca może dokonywać bądź już w sytuacji, gdy dany pojazd wymaga naprawy bądź konserwacji i wówczas niewątpliwie dany zakup można powiązać z danym konkretnym samochodem. Skarżąca może też dokonać zakupów części i akcesoriów celem ich wykorzystania do naprawy lub konserwacji tego rodzaju pojazdów w przyszłości (biorąc pod uwagę częstotliwość zużycia poszczególnych części i akcesoriów), a wtedy zakupów tych niewątpliwie nie będzie można już powiązać z konkretnym samochodem (konkretnym pojazdem wykorzystywanym do działalności gospodarczej, w odniesieniu do którego Spółka nie jest w stanie zagwarantować jego wykorzystania wyłącznie do jej działalności gospodarczej), jednakże pomimo braku takiego powiązania z konkretnym samochodem, skoro zakupy te zostaną poczynione celem wykorzystania tych części i akcesoriów do pojazdów o charakterze »mieszanym«, co do których Spółka nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do jej działalności gospodarczej, to wtedy będzie przysługiwało jedynie prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego.
Podkreślenia raz jeszcze wymaga, że w przypadku wydawania interpretacji indywidualnej podatkowy organ interpretacyjny opiera się wyłącznie o stan faktyczny przedstawiony we wniosku. Skoro zatem Skarżąca wskazała we wniosku, że zakupione przez nią części i akcesoria samochodowe były towarami handlowymi przeznaczonymi do dalszej odsprzedaży i w chwili poniesienia tych wydatków na części i akcesoria samochodowe nie mają one żadnego związku z pojazdami samochodowymi Skarżącej, to organ wydając interpretację obowiązany był to przyjąć jako element stanu faktycznego. Zważyć jednakże należy, że w przypadku ewentualnego postępowania podatkowego właściwy organ podatkowy ma pełne prawo do ustalania stanu faktycznego, a zatem także do badania czy rzeczywiście nabywane części i akcesoria samochodowe były zakupione celem dalszej odsprzedaży. W przypadku ustalenia w oparciu o zgromadzone dowody np., że nie zostały one nabyte w celu odsprzedaży, ale w celu wykorzystania do naprawy lub konserwacji pojazdów o charakterze mieszanym, co do których Spółka nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do jej działalności gospodarczej, będzie to oznaczało, iż w momencie nabycia tych towarów nie powstanie prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego, a jedynie prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego. Nie wystąpi wówczas zmiana przeznaczenia zakupionych towarów, gdyż już w chwili nabycia ich przeznaczeniem nie będzie dalsza sprzedaż. Jak już jednak wskazano w niniejszej sprawie przedmiotem interpretacji była sytuacja, gdy w chwili nabycia części i akcesoriów samochodowych, stanowiły one towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży i w związku z tym Skarżącej przysługiwało prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego, a następnie Skarżąca dokonała zmiany przeznaczenia tych towarów. (...)".
(wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1594/15 - orzeczenie nieprawomocne)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|