Odliczanie VAT w orzecznictwie sądowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 69 (1423) z dnia 28.08.2017
Prawo do 0% VAT w eksporcie w razie przerwy w transporcie towaru
Jeżeli transport towaru z Polski zostanie przerwany na terytorium innego kraju UE (np. w celu przerobu) i ponownie podjęty - w okolicznościach wskazujących, że miejscem jego rozpoczęcia, w celu wywozu towarów poza terytorium UE, jest ten inny kraj unijny - nie można uznać, że eksport towarów nastąpił z terytorium Polski i z tego tytułu nie można stosować 0% stawki VAT.
"(...) Z art. 2 pkt 8 u.p.t.u. wynika, że z eksportem, czy to bezpośrednim, czy pośrednim mamy do czynienia, gdy wywóz towaru, w wykonaniu dostawy następuje z terytorium kraju. Jeżeli eksportowane towary nie znajdują się na terytorium Polski w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy spoza terytorium Wspólnoty, nie mamy do czynienia z eksportem towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 u.p.t.u. z naszego kraju, lecz z państwa członkowskiego, w którym towary te znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy spoza terytorium Wspólnoty. Określenie właściwego kraju unijnego dla rozpoznania eksportu towarów i skorzystania ze zwolnienia od podatku (stawki 0%) na podstawie art. 146 Dyrektywy 2006/112/WE wyznacza miejsce, w którym znajdują się towary w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy (...).
W uchwale tej (z dnia 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 3/12 - przyp. red.) NSA stwierdził, że wymóg wywozu z terytorium kraju, określony w art. 2 pkt 2 u.p.t.u. jest zgodny z normami art. 146 w związku z art. 32 Dyrektywy 2006/112/WE. Tylko zatem wywóz towarów, które w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu poza terytorium Wspólnoty znajdują na terytorium kraju, stanowi eksport towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 i art. 22 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. NSA (...) podkreślił też, że na dostawcy, który korzysta ze stawki 0% z tytułu eksportu towarów ciąży obowiązek wykazania stosownymi dokumentami, że wywieziony poza terytorium Unii Europejskiej towar został wywieziony z terytorium Polski i jego rodzaj i ilość w momencie rozpoczęcia transportu jest tożsama z towarem, co do którego potwierdzono jego wywóz poza obszar Unii. (...)
W sytuacji, gdy tak jak w stanie faktycznym (...), transport zostanie przerwany, a towar zostanie rozładowany i poddany ulepszeniu na terenie innego kraju członkowskiego, to jak trafnie przyjęto w tej sprawie brak jest podstaw do stwierdzenia, że eksport tych towarów nastąpił z Polski. Nie ma przy tym większego znaczenia wbrew temu co zarzuca się w skardze kasacyjnej to, że towar ten uległ tylko nieznacznej modyfikacji na terenie innego kraju członkowskiego. Samo bowiem rozładowanie towaru w tym celu już może skutkować uznaniem, że transport ten nie miał przymiotu nieprzerwanego. (...)".
(wyrok NSA z dnia 10 lutego 2017 r., sygn. akt I FSK 628/15)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|