Odliczanie VAT w orzecznictwie sądowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 69 (1423) z dnia 28.08.2017
Leczenie on-line jest zwolnione z VAT
O opodatkowaniu czy zwolnieniu z podatku VAT usług medycznych nie może przesądzać rodzaj środków komunikacji, za pośrednictwem których odbywa się usługa. Podatnik proponując pacjentom usługi telemedyczne, wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, zapewniając im szybki dostęp do lekarza (bez konieczności osobistego pobytu w placówce wykonującej działalność leczniczą).
"(...) Nie budzi wątpliwości Sądu, że Skarżąca jest podmiotem leczniczym, a więc prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie szeroko pojętych usług medycznych. Usługi te są realizowane w prowadzonych przez Spółkę placówkach, spełniających definicję podmiotu wykonującego działalność leczniczą w rozumieniu ustawy (...) o działalności leczniczej (... Dz. U. z 2016 r. poz. 1638 ze zm. - przyp. red.).
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej podmiotami leczniczymi są przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy (...) o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm. - przyp. red.) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Spółka jest podmiotem leczniczym również w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, wpisanym pod numerem księgi rejestrowej (...) do rejestru podmiotów leczniczych, wykonujących działalność leczniczą (...), a zatem spełnia przesłankę podmiotową do zwolnienia z podatku VAT.
Organy podatkowe uznały jednak, że usługi, świadczone za pomocą (...) nie służą celom, określonym w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT i nie zawierają się w pojęciu opieki medycznej, nie korzystają więc ze zwolnienia, od podatku VAT na podstawie powołanego przepisu.
Sąd orzekający (...) nie zgadza się z zaprezentowaną przez organ wykładnią cytowanego przepisu, gdyż jest ona anachroniczna i nie uwzględnia możliwości i potrzeb współczesnej medycyny ani wynikających ze zdobyczy nauki i techniki sposobów wykonywania i świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej.
(...) jest przykładem zastosowania telemedycyny. Jest ona najnowszą formą świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej, łączącą w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. Dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii telemedycyna pozwala przełamywać bariery geograficzne, pozwalając na bezpieczną wymianę specjalistycznych danych medycznych na odległość. (...)
Brak zdefiniowania pojęcia telemedycyny nie oznacza, że nie jest ona usługą medyczną. W związku z tym stosuje się ogólne przepisy dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym w szczególności ustawę o działalności leczniczej. (...)
Spółka powinna mieć prawo do zastosowania stawki zwolnionej z podatku VAT przy świadczeniu usług poprzez łącza internetowe na rzecz indywidualnego pacjenta, służące profilaktyce, ratowaniu, zachowaniu i poprawie zdrowia".
(wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 3103/15 - orzeczenie prawomocne)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|