Odliczanie VAT w orzecznictwie sądowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 69 (1423) z dnia 28.08.2017
Wpływ treści faktury i zapisów umowy na prawo do odliczenia VAT
Treść faktury powinna być odczytywana w oparciu o okoliczności faktyczne danej sprawy, czyli z uwzględnieniem warunków umowy łączącej strony transakcji.
"(...) W pierwszym rzędzie wymaga podkreślenia, że nie jest w istocie sporna w sprawie wykładnia art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, a w szczególności to, czy podatek od nieruchomości może stanowić element kalkulacyjny czynszu z tytułu usługi najmu (powiększać obrót). Poprawność takiego stanowiska potwierdził Sąd pierwszej instancji (...) i nie było ono również w postępowaniu kwestionowane przez organ (...).
(...) Na etapie postępowania kasacyjnego skarżąca podtrzymuje natomiast twierdzenie, że sporna transakcja dokumentowała »przerzucenie ciężaru podatku od nieruchomości z wynajmującego na rzecz skarżącej« i wobec tego »stanowi należność wynikającą z odpłatnego świadczenia usługi najmu i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług«, a zatem »zostały spełnione wszystkie pozytywne przesłanki uprawniające do odliczenia« podatku naliczonego z ww. tytułu (...).
Powyższe stanowisko należy podzielić bowiem zarówno Sąd pierwszej instancji, jak i organ, zawężająco odczytali opis stanu faktycznego przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji. Nie można w szczególności podzielić tezy Sądu, że ww. twierdzenia skarżącej stanowią »znaczącą modyfikację« opisu stanu faktycznego (...). Spółka wyraźnie bowiem wskazała we wniosku, że wg umowy najmu, której była stroną, wszystkie dodatkowe koszty, w tym podatku od nieruchomości, ponosi najemca, a wobec tego koszt ten był związany z usługą najmu (...).
Zatem na tym tle wyjaśnienie skarżącej, że sporne faktury dokumentują refundację podatku od nieruchomości w ramach rozliczenia należności najemcy względem wynajmującego, w istocie wynika z powyższego opisu stanu faktycznego i może zostać potraktowane co najwyżej jako jego doprecyzowanie (a nie modyfikacja).
Organ nie skorzystał z możliwości uzyskania stosownego wyjaśnienia na etapie postępowania interpretacyjnego (...), czego efektem była wadliwa ocena przedstawionego stanu faktycznego, koncentrująca się nadmiernie na treści otrzymanych przez skarżącą faktur, niejako z pominięciem pozostałych okoliczności, z których wynikało, iż należności objęte fakturami są bezpośrednio związane z łączącą strony umową najmu. Ten błąd powielił następnie Sąd pierwszej instancji. Wyrażone w zaskarżonym wyroku i poprzedzającej go interpretacji stanowisko, że skarżąca domaga się umożliwienia odliczenia podatku naliczonego od czynności, która nie podlega systemowi VAT, nie znajduje tym samym oparcia w okolicznościach sprawy. Czyni powyższe zasadnym w szczególności zarzut naruszenia art. 86 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT oraz art. 6 Ordynacji podatkowej (poprzez niewłaściwe zastosowanie).
Końcowo przypomnieć wypada, że z uwagi na specyfikę spraw, których przedmiotem jest indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego o tym, jaki stan faktyczny ma zostać poddany ocenie prawnej, decyduje wnioskodawca opisując go we wniosku o wydanie interpretacji. Ochrona prawna wynikająca z zastosowania się do wydanej interpretacji indywidualnej będzie zatem możliwa tylko wtedy, gdy przedstawiony przez podatnika stan faktyczny pokryje się ze stanem rzeczywistym. Oznacza to, że podatnik bierze na siebie ewentualne ryzyko wadliwego przedstawienia stanu faktycznego, co może dać o sobie znać w tzw. postępowaniu wymiarowym. (...)".
(wyrok NSA z dnia 8 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1151/15)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|