Odliczanie VAT w orzecznictwie sądowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 69 (1423) z dnia 28.08.2017
Jednoznaczna identyfikacja towarów i usług na paragonach fiskalnych
Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymał paragon z nazwami towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. Na taką identyfikację nie pozwala jednakże metoda ustalania nazw na paragonach fiskalnych, zgodnie z którą, na określenie jednego towaru używa się jednocześnie (obok siebie) nazw różnych towarów.
"(...) Skarżąca uważała, że nadawane przez nią nazwy/opisy towarów na paragonie fiskalnym, odwołujące się do dwóch lub więcej nazw jednostkowych/nazw własnych konkretnych towarów, pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie towarów w świetle § 8 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363 - przyp. red.). Konsument/nabywca dysponujący wiedzą, który z wymienionych na paragonie towarów kupił, będzie mieć możliwość kontroli dokonanych przez siebie zakupów na podstawie otrzymanego paragonu. (...)
Nie sposób bowiem za nazwę jednoznacznie identyfikującą sprzedany towar uznać nazwę »Suszarka/Prost/Lok.«, która dotyczy wprawdzie urządzeń do stylizacji włosów, ale trzech różnych, a mianowicie suszarki, prostownicy i lokówki. Z paragonu, w którym podano nazwę »Suszarka/Prost/Lok.« nie da się wywieść, że przedmiotem transakcji była lokówka. Równie dobrze mogła to być prostownica lub suszarka. Nazwa powyższa w istocie składa się z nazw trzech różnych towarów, żadnej z ich nie wyróżniając.
(...) W sytuacji, gdy na podstawie paragonu możliwe jest wskazanie kilku różnych towarów jako przedmiotu tej samej transakcji, brak możliwości jednoznacznego zidentyfikowania towaru jest oczywisty. (...)
Innymi słowy, ponownie odwołując się do przykładu urządzeń do stylizacji włosów, wskazać należy, iż nie wystarczy, że paragon będzie zawierał informację, że przedmiotem zakupu mogła być suszarka, lokówka lub prostownica. Na paragonie powinna znajdować się nazwa rzeczywiście kupionego towaru. Podanie nazwy, którą można przypisać do kilku urządzeń o takiej samej cenie i opodatkowanych według tej samej stawki podatku, nie pozwala stwierdzić, które z urządzeń zostało faktycznie kupione. (...)
Ponownie podkreślić należy, że prawodawca pozostawił podatnikom określenie nazw towarów na paragonach fiskalnych, jako że nazwy te muszą uwzględniać asortyment towarów danego sprzedawcy oraz specyfikę jego działalności. Sprzedawca dysponuje wiedzą specjalistyczną pozwalającą na ewentualne nadanie towarowi nazwy, która nie tylko towar ten zidentyfikuje, ale też uwzględni możliwości techniczne kasy rejestrującej i powiązanych z nią systemów. (...)".
(wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. akt I FSK 647/15)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|