Koszt składki ubezpieczeniowej ograniczony limitem kilometrówki
Od czerwca 2017 r. dla celów prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy użyczony mi przez ojca. Wydatki mające związek z używaniem tego samochodu, w tym głównie ponoszone na zakup paliwa, rozliczam w kosztach podatkowych do limitu kilometrówki. Prowadzę w tym celu ewidencję przebiegu pojazdu. Czy opłacone w sierpniu br. ubezpieczenie samochodu powinienem rozliczać w ramach tzw. kilometrówki, czy wartość tego ubezpieczenia w całości mogę rozliczyć bezpośrednio w firmowych kosztach uzyskania przychodów?
Składki opłacane na ubezpieczenia komunikacyjne dotyczące użyczonego samochodu przedsiębiorca powinien w firmowych kosztach podatkowych ograniczać poprzez ewidencję przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof.
Z uregulowań zawartych w tym przepisie wynika, że za koszty uzyskania przychodów uznaje się wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych samochodu osobowego do wysokości tzw. kilometrówki, czyli kwoty wynikającej z pomnożenia ilości kilometrów przejechanych na potrzeby wykonywanej działalności i obowiązującej stawki za 1 km przebiegu pojazdu. Dla ustalenia faktycznego przebiegu samochodu niezbędne jest prowadzenie przez przedsiębiorcę ewidencji przebiegu pojazdu. W przypadku, gdy podatnik nie wywiązuje się z obowiązku jej prowadzenia, wówczas omawiane wydatki nie stanowią kosztów podatkowych. Taka zasada wynika z art. 23 ust. 5 ustawy o pdof.
Kalkulator kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Ustalona w wyniku wskazanego przemnożenia kwota wynikająca z ewidencji przebiegu stanowi limit wszystkich faktycznie poniesionych wydatków, do wysokości którego można nimi obciążyć firmowe koszty uzyskania przychodów. W efekcie w danym miesiącu do kosztów tych podatnik ma prawo zaliczyć wydatki zarówno na ubezpieczenie komunikacyjne samochodu osobowego, jak i pozostałe związane z jego używaniem, do kwoty równej limitowi wynikającemu z ewidencji przebiegu. Jeżeli zatem w tzw. kilometrówce zmieści się cała kwota opłaconej w sierpniu br. przez Czytelnika składki na ubezpieczenie auta, wówczas może ona stanowić koszt tego miesiąca w pełnej poniesionej wysokości. W przeciwnym wypadku jej rozliczenie w firmowych kosztach należy ograniczyć do wysokości limitu.
Rozliczając w kosztach wydatki na ubezpieczenie dobrowolne AC oraz GAP używanego samochodu osobowego podatnik musi pamiętać o jeszcze jednym ograniczeniu. Ustawodawca zawarł je w art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. Z przepisu tego wynika, że kosztów uzyskania przychodów nie stanowią składki na ubezpieczenie osobowego samochodu w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu przyjętej do celów ubezpieczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|