Rozliczanie w kosztach opłaty za przerejestrowanie samochodu
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w której korzystam z opodatkowania podatkiem liniowym. Ostatnio kupiłem od znajomego kontrahenta używane auto dostawcze. Planuję wpisać je do ewidencji środków trwałych i wykorzystywać dla celów działalności. Czy opłata związana z przerejestrowaniem auta będzie zwiększać jego wartość początkową, czy mogę ją rozliczyć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów?
Sposób obciążenia firmowych kosztów podatkowych opłatą za przerejestrowanie samochodu uzależniony jest od tego, czy do jego wprowadzenia na stan środków trwałych dojdzie przed dokonaniem przerejestrowania, czy już po.
Jako środek trwały można sklasyfikować każdy składnik majątku stanowiący własność lub współwłasność podatnika, nabyty lub wytworzony we własnym zakresie, kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Przewidywany okres jego używania powinien być dłuższy niż rok, a sam składnik majątku powinien być wykorzystywany przez podatnika m.in. na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Składnik majątku, który spełnia te kryteria, podlega wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania (art. 22d ust. 2 ustawy o pdof).
W podatku dochodowym przyjmuje się, że samochód może być wykorzystywany w działalności gospodarczej, jeżeli jest zarejestrowany, czyli dopuszczony do ruchu. Przepisy Prawa o ruchu drogowym umożliwiają zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz o zmianach stanu faktycznego wymagających uaktualnienia danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym w terminie nieprzekraczającym 30 dni. W tym okresie nowy właściciel już dopuszczonego do ruchu auta może je używać bez przerejestrowania. Tym samym może wprowadzić nabyty samochód do ewidencji środków trwałych jeszcze przed jego dokonaniem z uwagi na to, że już w momencie zakupu posiada tytuł własności. Natomiast dowód rejestracyjny nie jest dokumentem potwierdzającym prawo własności samochodu - potwierdza on dopuszczenie pojazdu do ruchu. Rejestracja samochodu odbywa się na podstawie dowodu własności samochodu, np. umowy, faktury.
Gdy podatnik zdecyduje się przyjąć samochód na stan środków trwałych przed jego przerejestrowaniem, wówczas opłaty za przerejestrowanie nie ujmie w jego wartości początkowej. Z art. 22g ust. 3 ustawy o pdof wynika bowiem, że w przypadku środków trwałych nabytych, ich wartość początkową wyznacza cena nabycia rozumiana jako cena należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem poniesione do dnia przekazania środka trwałego do używania. Z tego względu, jeżeli samochód najpierw zostanie przyjęty do używania, a dopiero potem przerejestrowany, opłata za dokonanie tej czynności będzie kosztem podatkowym w dacie poniesienia. Natomiast gdy przerejestrowanie samochodu nastąpi przed przyjęciem go na stan środków trwałych i wprowadzeniem do właściwej ewidencji, wówczas kwota tej opłaty będzie zwiększała jego wartość początkową i będzie podlegała rozliczeniu w kosztach podatkowych w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|