Koszt nabycia opon do nowego samochodu
Na początku sierpnia 2017 r. kupiłam nowy samochód osobowy. Mam zamiar uznać go za firmowy środek trwały. Wprawdzie kupione auto było wyposażone w opony letnie i było zdatne do użytku, ale w dniu odbioru samochodu z salonu dokonałam w cenie promocyjnej zakupu opon zimowych. Czy wydatek poniesiony na zakup opon zimowych będzie zwiększał wartość początkową samochodu jako środka trwałego, czy podlega rozliczeniu bezpośrednio w kosztach podatkowych sierpnia 2017 r.?
Wydatek na zakup kompletu opon zimowych poniesiony przez Czytelniczkę przed wprowadzeniem zakupionego samochodu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zwiększy jego wartość początkową. W konsekwencji będzie on podlegał rozliczeniu w kosztach uzyskania przychodów w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne naliczone od wartości początkowej samochodu.
W omawianej sytuacji ma zastosowanie art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem za wartość początkową środka trwałego w przypadku odpłatnego nabycia uważa się cenę nabycia. Z kolei w myśl art. 22g ust. 3 ustawy o pdof ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W efekcie obejmuje ona ogół kosztów poniesionych przez podatnika do dnia przyjęcia środka trwałego do używania. Kwotę tę pomniejsza się o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony, albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Klasyfikacja Środków Trwałych dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl.
Czytelniczka dokonała w tym samym dniu zakupu nowego samochodu i kompletu opon zimowych. Ponieważ nastąpiło to przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych, wydatek poniesiony na zakup zimowych opon powiększy wartość początkową nabytego samochodu. Stanowi on bowiem wydatek związany z zakupem środka trwałego poniesiony do dnia przyjęcia go do używania. W konsekwencji nie podlega on rozliczeniu bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów działalności, tylko w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|