Deklaracje i zapłata podatku VAT - Dodatek nr 11 do Poradnika VAT nr 15 (447) z dnia 10.08.2017
Weryfikacja zasadności zwrotu przez organ podatkowy
Podatnik składający deklarację VAT, w której wykaże kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy musi liczyć się z tym, że organ podatkowy dokona sprawdzenia zasadności wykazanego w niej zwrotu.
Weryfikacja zasadności zwrotu od 1 stycznia 2017 r. została szczegółowo uregulowana przepisami ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 87 ust. 2 zdanie drugie, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego.
Weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku może obejmować sprawdzenie rozliczenia podatnika, rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami, będącymi przedmiotem rozliczenia podatnika, oraz sprawdzenie zgodności tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji.
Na mocy art. 87 ust. 2c ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego przedłuża z urzędu podatnikowi termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 5a i 6, na podstawie żądania zgłoszonego przez Komendanta Głównego Policji, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Prokuratora Generalnego w związku z prowadzonym postępowaniem na okres wskazany w żądaniu, nie dłuższy niż 3 miesiące. Żądanie zawierać musi uzasadnienie.
Jeżeli organ podatkowy przedłuży termin zwrotu, a podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie wnioskowanego zwrotu, to będzie on dokonany w terminie ustawowym - czyli w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia (lub 25 dni - gdy mamy do czynienia z przyspieszonym terminem zwrotu). W sytuacji, gdy złożenie wniosku wraz z zabezpieczeniem zostanie dokonane na 13 dni przed upływem terminu zwrotu lub później, zwrot ten zostanie dokonany w ciągu 14 dni od złożenia ww. zabezpieczenia.
Uwaga
Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|