Deklaracje i zapłata podatku VAT - Dodatek nr 11 do Poradnika VAT nr 15 (447) z dnia 10.08.2017
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA POPRAWNE SPORZĄDZENIE DEKLARACJI
Podmiotem ponoszącym odpowiedzialność zarówno za terminowe, jak i poprawne rozliczenie podatku VAT za dany okres rozliczeniowy jest podatnik. Jeżeli dane wykazane przez podatnika w złożonej deklaracji podatkowej zawierają błędy rachunkowe, bądź też podatnik nie wypełnił należycie wszystkich pozycji deklaracji, które należało wypełnić, urząd skarbowy kontrolując deklarację pod względem formalnym, wzywa podatnika do poprawienia tych błędów (w ramach czynności sprawdzających na podstawie art. 274 Ordynacji podatkowej). W praktyce podatnik poprawia te błędy w siedzibie urzędu, oznaczając wszelkie skreślenia i poprawki swoim podpisem. W niektórych przypadkach organy podatkowe same korygują błędną deklarację złożoną przez podatnika. Korekty takiej organ dokonuje jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku albo kwoty nadwyżki podatku do przeniesienia lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 5.000 zł.
Uwaga
W przypadku gdy podatnik nie dopełnił obowiązku złożenia deklaracji, bądź też złożona przez niego deklaracja wzbudza wątpliwości organu podatkowego co do jej prawidłowości, urząd skarbowy może wszcząć postępowanie kontrolne, mające na celu zweryfikowanie danych zadeklarowanych przez podatnika (o ile złożył on deklarację) z danymi wynikającymi z prowadzonych ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu oraz posiadanej dokumentacji w zakresie VAT.
Jeśli w wyniku tego postępowania pojawią się jakiekolwiek rozbieżności bądź też okaże się, że podatnik w złożonej deklaracji zaniżył zobowiązanie podatkowe, bądź też zawyżył kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, urząd skarbowy przeprowadza postępowanie podatkowe, które kończy się wydaniem decyzji określającej ww. kwoty w prawidłowej wysokości.
Warto dodać, że nie ma przeszkód, aby podatnik VAT ustanowił pełnomocnika, który w imieniu podatnika składał będzie deklaracje VAT. Ustanowienie pełnomocnika - choć w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie przez podatnika szeregu obowiązków o charakterze formalnym - nie zwalnia jednak podatnika z odpowiedzialności majątkowej.
Pamiętać należy, że odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe zawsze ponosi podatnik a nie osoba przez niego upoważniona. Do uregulowania należnego zobowiązania podatkowego zobowiązany jest zawsze podatnik a nie pełnomocnik. Nawet więc wówczas gdy na deklaracji widnieje podpis upoważnionej księgowej, lub pracownika biura rachunkowego, a podatnik spisał odpowiednią umowę co do prowadzenia spraw podatkowych, to on a nie biuro odpowiada zarówno za terminowe, jak i prawidłowe rozliczenie podatków.
Odpowiedzialność pełnomocnika za ewentualnie popełnione błędy powinna być określona w treści pełnomocnictwa. Tego rodzaju odpowiedzialność podatnik będzie mógł wyegzekwować na drodze postępowania sądowego. Jest to jednak proces z powództwa cywilnego, który pozostaje bez znaczenia dla organów podatkowych.
Uwaga
Podatnik (nawet jeżeli ustanowił pełnomocnika do spraw rozliczeń podatku VAT) ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|