Deklaracje i zapłata podatku VAT - Dodatek nr 11 do Poradnika VAT nr 15 (447) z dnia 10.08.2017
DEFINICJA DEKLARACJI PODATKOWEJ
Definicja deklaracji, zawarta w art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), zwanej "Ordynacją podatkową" wyznacza bardzo szeroki zakres tego pojęcia, stanowiąc, iż są to nie tylko deklaracje w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale także zeznania, wykazy, zestawienia oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.
Dla podatników VAT obowiązek w zakresie składania deklaracji wynika z art. 99 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221), zwanej "ustawą o VAT". Przepis ten stanowi o konieczności składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług za okresy miesięczne (bądź w niektórych przypadkach kwartalne), w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (kwartale).
Składana przez podatnika deklaracja stanowi dla urzędu skarbowego podstawową informację o działalności podatnika w danym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z art. 99 ust. 12 ustawy o VAT, zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że organ podatkowy określi je w innej wysokości. Przepis ten pozostaje w korelacji z art. 21 § 1 Ordynacji podatkowej, stanowiącym o momencie powstania zobowiązania podatkowego. Zgodnie z tym przepisem zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem:
1) zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania,
2) doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania.
W podatku VAT mamy do czynienia z pierwszym z wymienionych przypadków, bowiem zobowiązanie w tym podatku powstaje z mocy prawa. W art. 21 § 2 Ordynacji podatkowej określono, iż w sytuacji gdy przepisy prawa podatkowego nakładają na podatnika obowiązek złożenia deklaracji (a taki właśnie obowiązek nakłada na podatników VAT art. 99 ustawy o VAT), a zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób określony w art. 21 § 1 pkt 1, wówczas podatek wykazany w deklaracji stanowi podatek do zapłaty.
Deklaracje VAT dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl. |
Podatek VAT jest oparty na technice samoobliczania - podatnik sam oblicza kwotę zobowiązania podatkowego bądź kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i wartości te wykazuje w deklaracji, która korzysta z domniemania prawdziwości, o ile nie zostanie zakwestionowana w toku postępowania kontrolnego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|