Sposoby zakończenia postępowania odwoławczego
Organ odwoławczy nie może rozstrzygnąć sprawy na niekorzyść podatnika. Zakaz ten nie obowiązuje tylko wtedy, gdy kwestionowana decyzja rażąco narusza prawo lub interes publiczny. Stanowi o tym art. 234 Ordynacji podatkowej.
Postępowanie odwoławcze nie musi jednak zakończyć się uchyleniem lub zmianą kwestionowanego rozstrzygnięcia. Dyrektor izby administracji skarbowej może utrzymać decyzję urzędu skarbowego w mocy, umorzyć postępowanie odwoławcze lub zwrócić sprawę do ponownego rozpatrzenia (patrz ramka). Takie rozstrzygnięcia nie są uważane za niekorzystne. Nie pogarszają bowiem sytuacji podatnika - nie nakładają na niego żadnych obowiązków, ani nie ograniczają jego uprawnień.
Decyzja organu odwoławczego nie może być mniej korzystna niż zaskarżone rozstrzygnięcie organu podatkowego pierwszej instancji. Z wyroku WSA w Opolu z dnia 15 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Op 496/16, wynika, że pojęcie "na niekorzyść strony" należy interpretować wyłącznie w znaczeniu materialnym. Organ odwoławczy, rozpoznając sprawę w wyniku wniesienia odwołania, nie może wydać decyzji z wyższym wymiarem podatku, niż to uczynił organ podatkowy pierwszej instancji.
NSA w wyroku z dnia 30 sierpnia 2016 r., sygn. akt I FSK 720/16, orzekł, że zasada nieorzekania na niekorzyść odwołującego się dotyczy wyłącznie organu odwoławczego. Nie stosuje się jej do decyzji wydawanej przez organ podatkowy pierwszej instancji po przekazaniu mu sprawy do ponownego rozpatrzenia. W takiej sytuacji nie można bowiem przesądzić, czy kolejna decyzja będzie zwiększała obowiązki podatkowe w stosunku do pierwotnego rozstrzygnięcia, czy też nie. Organ podatkowy pierwszej instancji nie jest związany zakazem orzekania na niekorzyść podatnika.
Organ odwoławczy może wydać następujące decyzje:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16.12.2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z nr 221, poz. 2193 ze zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|