Termin rozpatrzenia odwołania przez organ odwoławczy
Dyrektor izby administracji skarbowej powinien rozpatrzeć odwołanie od decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego zasadniczo w ciągu 2 miesięcy. Stanowi tak art. 139 § 3 Ordynacji podatkowej.
Termin może wydłużyć się z powodu rozprawy. Na załatwienie sprawy, w której przeprowadzono rozprawę lub podatnik złożył wniosek o jej przeprowadzenie, są 3 miesiące. Rozprawa może odbyć się w toku postępowania odwoławczego: z urzędu (jeżeli zachodzi potrzeba wyjaśnienia istotnych okoliczności stanu faktycznego sprawy przy udziale świadków lub biegłych albo w drodze oględzin, lub sprecyzowania argumentacji prawnej prezentowanej przez stronę) albo na wniosek strony. We wniosku należy wskazać okoliczności wymagające wyjaśnienia w ramach tej procedury. Organ odwoławczy może odmówić przeprowadzenia rozprawy, jeżeli jej przedmiotem mają być okoliczności bez znaczenia dla sprawy albo okoliczności te są wystarczająco potwierdzone innym dowodem. Strona może na rozprawie składać wyjaśnienia, zgłaszać żądania, propozycje i zarzuty oraz przedstawiać dowody na ich poparcie. Ma również prawo wypowiadać się co do wyników postępowania dowodowego.
Termin rozpatrzenia odwołania liczy się od dnia otrzymania go przez dyrektora izby administracji skarbowej.
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego. Naczelnik urzędu skarbowego musi ustosunkować się do zarzutów podatnika. Ma na to 14 dni od dnia otrzymania odwołania. Jeżeli uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości, wydaje nową decyzję, którą uchyla lub zmienia zaskarżone rozstrzygnięcie. W przeciwnym razie przekazuje sprawę (odwołanie, swoją odpowiedź i akta) organowi odwoławczemu.
Urząd skarbowy, przekazując sprawę, ma obowiązek poinformować podatnika o sposobie ustosunkowania się do zarzutów przedstawionych przez niego w odwołaniu.
Wspomniane terminy rozpatrzenia odwołania to efektywny czas przewidziany na załatwienie sprawy. Nie wlicza się do nich: okresów zawieszenia postępowania, terminów wskazanych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy podatnika lub z przyczyn niezależnych od organu odwoławczego.
Organ odwoławczy ma obowiązek powiadomić podatnika o każdym przypadku opóźnienia - także wtedy, gdy nie ponosi za nie winy. Musi podać przyczyny zwłoki i wskazać nowy termin załatwienia sprawy. Jeżeli odwołanie nie zostanie rozpoznane w terminie ustawowym lub wyznaczonym w razie opóźnienia, podatnik może wnieść ponaglenie. Ponaglenie na dyrektora izby administracji skarbowej rozpatruje Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Jeżeli uzna je za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy. Zarządza ponadto wyjaśnienie przyczyn opóźnienia oraz ustalenie osób za to odpowiedzialnych. W razie potrzeby podejmuje środki zapobiegające podobnym przypadkom w przyszłości. Stwierdza jednocześnie, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|