Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach po wniesieniu odwołania
Urząd skarbowy wydał decyzję określającą spółce z o.o. zobowiązanie podatkowe w VAT. Spółka z o.o. odwołała się od niej do izby administracji skarbowej. Postępowanie odwoławcze trwa już pół roku, a termin jego zakończenia został po raz kolejny przesunięty o miesiąc. Spółka z o.o. musi natomiast uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Czy będzie ono zawierało informację o zaległości podatkowej stwierdzonej przez urząd skarbowy?
TAK. Urząd skarbowy wystawia na wniosek podatnika zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach na podstawie własnej dokumentacji oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Na jego wydanie ma zasadniczo 7 dni od dnia złożenia wniosku.
21 zł - opłata skarbowa za zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Nie rozstrzyga o prawach i obowiązkach podatnika oraz nie tworzy nowej sytuacji prawnej. Odzwierciedla wiedzę organu podatkowego wynikającą z posiadanych przez niego danych. Urząd skarbowy, wydając zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, nie może więc zignorować faktu istnienia w obrocie prawnym decyzji wykazującej istnienie zaległości podatkowej. To, że jest ona nieostateczna, nie ma w tym przypadku znaczenia. Faktem jest, że decyzja nakładająca na adresata obowiązek zapłaty podatku podlega realizacji dopiero wtedy, gdy stanie się ostateczna (gdy nie przysługuje już od niej odwołanie) - chyba że zostanie jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Dopóki jednak nieostateczne rozstrzygnięcie pozostaje w obrocie prawnym, sporna kwota stanowi zaległość podatkową. Urząd skarbowy wydając zaświadczenie nie może przewidywać, że w bliżej nieokreślonej przyszłości znana mu decyzja zostanie zmieniona, uchylona lub unieważniona, w wyniku czego podatnik nie będzie miał zaległości podatkowej. Sądy administracyjne jednomyślnie podkreślają, że organowi podatkowemu nie wolno wydać zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, gdy wie o doręczeniu podatnikowi decyzji, z której wynika zaległość podatkowa, nawet jeżeli jest to decyzja nieostateczna lub nie nadano jej rygoru natychmiastowej wykonalności (por. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1627/15).
Spółka z o.o. nie uzyska więc w omawianym przypadku zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, jeżeli na dzień jego wystawienia posiada zaległość podatkową wynikającą z nieostatecznej decyzji, mimo że decyzja została zakwestionowana w trybie odwoławczym i nie opatrzono jej rygorem natychmiastowej wykonalności. Sposobem na otrzymanie zaświadczenia może być uiszczenie kwoty wynikającej z tego rozstrzygnięcia. Wstrzymanie wykonania decyzji nie uniemożliwia bowiem jej dobrowolnej realizacji. W wyniku uregulowania spornej kwoty podatnik nie ma zaległości podatkowej, ale nie zostaje pozbawiony prawa do rozpatrzenia jego sprawy w postępowaniu odwoławczym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|