Sprzedaż budynku wykorzystywanego w działalności ryczałtowca
Jestem ryczałtowcem. Dla celów działalności w 2009 r. zakupiłem budynek, który uznałem za środek trwały. Obecnie planuję go sprzedać. W jaki sposób powinienem opodatkować przychód uzyskany z tego tytułu?
Przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości - bez względu na okres, w którym nieruchomości te zostały nabyte - obowiązani są opodatkować 10% ryczałtem od przychodu.
Obowiązek opodatkowania przychodu powstaje także w sytuacji, gdy nieruchomości przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło 6 lat (art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Oznacza to, że jeżeli między wycofaniem nieruchomości z działalności gospodarczej a jej odpłatnym zbyciem upłynie 6 lat - wówczas nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
Inaczej jednak wygląda opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości i praw mieszkalnych wskazanych przez ustawodawcę w art. 12 ust. 10a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...). Gdy bowiem przedmiotem odpłatnego zbycia jest wykorzystywany w działalności gospodarczej:
- budynek mieszkalny, jego część lub udział w takim budynku,
- lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu,
- grunt lub udział w gruncie albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub udział w takim prawie, związane z wymienionym budynkiem lub lokalem mieszkalnym,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub udział w takim prawie oraz
- prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie,
przychód z działalności gospodarczej powstaje jedynie wówczas, gdy do odpłatnego zbycia wskazanych nieruchomości i praw doszło przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Wówczas przy ich sprzedaży zastosowanie znajdzie art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 30e ustawy o pdof.
Wobec tego sprzedaż przez Czytelnika budynku będącego środkiem trwałym nie spowoduje powstania przychodu, jeżeli zbywany budynek jest budynkiem mieszkalnym - od jego nabycia minęło już ustawowe 5 lat.
Natomiast gdy jest to budynek niemieszkalny, wówczas jego sprzedaż będzie skutkować koniecznością zapłaty 10% podatku. Podatek ten należy odprowadzić w takim samym terminie jak inne przychody opodatkowane ryczałtem, czyli do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przychód ten zostanie uzyskany.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|