Korekta przychodu po wyroku sądu
W 2014 r. firma wystawiła fakturę na kwotę 150.000 zł. Ponieważ kontrahent nie zapłacił tej należności w całości, skierowano sprawę do sądu. W trakcie postępowania sądowego kontrahent przedstawił umowę, na niższą kwotę, z której wynikało, że faktura powinna być wystawiona na 100.000 zł. Wydając wyrok sąd przyznał rację kontrahentowi. W związku z tym firma wystawiła w 2017 r. fakturę korygującą. Czy z tytułu dokonanej korekty należy skorygować przychody 2014 r., czy 2017 r.?
Od dnia 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy dotyczące korekty przychodów i kosztów. Od tego momentu, jeżeli faktura pierwotna prawidłowo dokumentowała stan faktyczny, a faktura korygująca została wystawiona przez sprzedawcę z powodu okoliczności mających wpływ na zmianę przychodów powstałych już po wystawieniu faktury pierwotnej, takich jak np. obniżenie ceny, udzielenie rabatu czy zwrot towaru, faktura korygująca u sprzedawcy podlega rozliczeniu w okresie, w którym została wystawiona, natomiast u nabywcy w okresie, w którym została otrzymana.
Z kolei w przypadku gdy pierwotnie sporządzona faktura zawierała pomyłki, np. w wartości, ilości czy też cenie towaru lub usługi, co w konsekwencji oznacza, że korekta jest wynikiem błędu, wówczas korekta powinna być rozliczona wstecznie w dacie uzyskania przychodu wynikającego z faktury pierwotnej. Chociaż te uregulowania obowiązują od 1 stycznia 2016 r., stosuje się je także do korekty przychodów uzyskanych przed tym dniem.
Oznacza to, że jeżeli firma uzyskała w 2014 r. przychód udokumentowany fakturą, który w wyniku orzeczenia wydanego przez sąd w 2017 r. okazał się w części nienależny, wobec czego powinien być skorygowany, to korekta ta wywołuje skutki podatkowe w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiono fakturę korygującą.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|