Zaliczkowa płatność a przychód
Do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Tak wynika z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o pdof i art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o pdop. Oznacza to, że zaliczka generalnie nie stanowi przychodu podatkowego w momencie jej otrzymania przez podatnika - jest jedynie wpłatą na poczet przyszłych należności.
Jeżeli zobowiązanie drugiej strony w zakresie dostawy towarów lub świadczenia usług zostanie należycie wykonane, zaliczka stanie się częścią należnego świadczenia. Jeśli jednak tak nie będzie, wówczas strona dająca zaliczkę może domagać się jej zwrotu. Jak widać otrzymanie zaliczki przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi nie jest jednoznaczne z uregulowaniem należności. Z założenia nie ma ona bowiem charakteru definitywnego, jej głównym celem jest zabezpieczenie wykonania umowy i wymaga zawsze rozliczenia pomiędzy stronami umowy.
Zaliczkowy charakter wpłaty na poczet dostawy towaru lub usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym, powinien wynikać z postanowień umowy zawartej przez strony. Jeśli takie właśnie są postanowienia umowne, wówczas nawet zaliczka obejmująca 100% ceny powinna być traktowana jako niestanowiąca przychodu podatkowego w dacie otrzymania. Pomimo wydawania przez pewien okres sprzecznych interpretacji w tej ostatniej kwestii, od niedawna organy podatkowe również przychylają się do tego stanowiska. Potwierdzają tym samym, że otrzymana 100% zaliczka nie ma charakteru definitywnego i ostatecznego oraz w określonych warunkach podlega zwrotowi, nie stanowi ona przychodu podatkowego (por. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 lipca 2015 r., nr DD6/033/130/MNX/13).
Ustawodawca przewidział jednak dla pewnej grupy podatników możliwość rozliczania w przychodach otrzymanych zaliczek. Została ona zarezerwowana dla przedsiębiorców pobierających wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegające ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas rejestrujących zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Oni za datę powstania przychodu w podatku dochodowym mogą przyjmować dzień pobrania wpłaty.
Jednak, aby w danym roku podatnik mógł z tej możliwości skorzystać, o wyborze takiej formy rozliczenia przychodów zobowiązany jest zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Z art. 14 ust. 1j-1l ustawy o pdof i odpowiednio art. 12 ust. 3g-3i ustawy o pdop wynika, że omawianą formę rozliczania przychodów podatnicy, którzy już ewidencjonują przychody przy zastosowaniu kasy, mają obowiązek zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia roku podatkowego - osoby fizyczne lub do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego - osoby prawne. Natomiast dla podatników rozpoczynających w danym roku ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej ostatecznym terminem zgłoszenia tej formy rozliczania jest 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli rejestrację obrotów na kasie. Dokonany w tym zakresie wybór dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik - osoba fizyczna w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego następującego po roku podatkowym (osoba prawna do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego), w którym z niego korzystał, zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze stosowania tego sposobu ustalania daty powstania przychodu.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|