Zasady ogólne
Z obu ustaw o podatku dochodowym wynika, że zasadniczo do przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, zalicza się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników VAT przychód ten dodatkowo pomniejsza należny podatek VAT. Wpływ na moment powstania takiego przychodu ma charakter zdarzenia, które go generuje. Jego wyznaczenie we właściwej dacie jest z kolei czynnikiem decydującym o dokonaniu prawidłowych rozliczeń w podatku dochodowym.
Ogólne zasady wyznaczania momentu powstania przychodu ustawodawca zawarł w art. 14 ust. 1c ustawy o pdof i odpowiednio art. 12 ust. 3a ustawy o pdop. W tych przepisach wskazał, że zasadniczo datę powstania przychodu z działalności gospodarczej wyznacza dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Przekładając przytoczone uregulowania na język praktyki należy przyjąć, że w pierwszej kolejności datę powstania przychodu wyznacza moment wydania towaru lub wykonania usługi. W ten sposób moment powstania przychodu wyznacza się jednak jedynie wówczas, gdy do wydania towaru lub wykonania usługi dochodzi przed wystawieniem dokumentującej dane zdarzenie faktury lub uregulowaniem należności za towar lub usługę. Gdy bowiem wystawienie faktury lub zapłata należności za towar bądź wykonanie usługi następuje przed jego wydaniem lub jej wykonaniem, wówczas przychód na potrzeby podatku dochodowego powstaje w dacie tego zdarzenia, które miało miejsce najwcześniej.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|