Zastrzeżenie prawa własności a moment rozpoczęcia amortyzacji
Spółka z o.o. w czerwcu 2017 r. zakupiła środek trwały i w tym samym miesiącu wprowadziła go do ewidencji. Od lipca rozpoczęła amortyzację. Na fakturze był jednak zapis: "do momentu zapłaty towar jest własnością sprzedawcy". Zapłata nastąpiła w lipcu 2017 r. Czy rozpoczynając w lipcu amortyzację tego środka trwałego, spółka postąpiła prawidłowo?
Spółka postąpiła nieprawidłowo, ponieważ środek trwały powinna wprowadzić do ewidencji dopiero w lipcu 2017 r., a amortyzację rozpocząć w sierpniu 2017 r.
Podatnicy CIT dokonujący amortyzacji podatkowej środków trwałych muszą pamiętać, że mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych tylko od składników majątkowych, które spełniają warunki określone w art. 16a updop. W świetle tego przepisu, własność lub współwłasność składnika majątku jest jednym z warunków, którego spełnienie pozwala na uznanie składnika majątku za środek trwały podlegający amortyzacji (wyjątki wskazuje ustawa, np. wykorzystywanie składnika majątku na podstawie umowy leasingu finansowego).
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, co do zasady, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Składnik majątku wprowadza się do tej ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania, tj. rozpoczęcia jego gospodarczego wykorzystywania. Późniejszy zaś termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego.
W umowie sprzedaży z zastrzeżeniem własności realne przeniesienie własności następuje nie z chwilą sprzedaży i przekazania przedmiotu własności, a dopiero z chwilą zapłacenia przez kupującego całej ceny. Zatem dopiero w momencie przeniesienia własności, które nastąpiło w chwili całkowitej zapłaty, co miało miejsce w lipcu 2017 r., spółka mogła przedmiot transakcji uznać za środek trwały i wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Od następnego miesiąca, tj. od sierpnia 2017 r., spółka może rozpocząć jego amortyzację i naliczać odpisy w koszty podatkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|