Składnik majątku amortyzowany obniżoną stawką amortyzacyjną 0%
Zamierzamy sprzedać budynek, który od początku był amortyzowany obniżoną stawką amortyzacyjną 0%. Czy w momencie sprzedaży tego środka trwałego kosztem uzyskania przychodu będzie jego wartość początkowa?
Tak. W przypadku sprzedaży środka trwałego amortyzowanego obniżoną stawką 0% wydatek na nabycie tego środka trwałego odpowiadający jego wartości początkowej będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.
Przy stosowaniu liniowej metody amortyzacji, możliwe jest obniżenie stawki amortyzacyjnej. Taka możliwość wynika z art. 22i ust. 5 updof i art. 16i ust. 5 updop. W oparciu o te przepisy podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych.
Obniżenie stawek amortyzacyjnych może nastąpić zarówno w odniesieniu do środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, jak i środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji. Dla środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji zmiana stawki amortyzacyjnej może nastąpić w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. Natomiast obniżenie stawki amortyzacyjnej dla środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji powinno nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego.
Dając podatnikom możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych, ustawodawca nie uzależnił tego od zaistnienia jakichkolwiek okoliczności, tj. nie wskazał przyczyn, z powodu których stawka podstawowa mogłaby być obniżona i jakich środków trwałych to dotyczy. Nie określił również, do jakiej wysokości stawki z Wykazu mogą być obniżone. Oznacza to, że podatnicy mogą sami zdecydować, do jakiej wysokości i co do których środków trwałych zastosują obniżone stawki amortyzacyjne.
Organy podatkowe potwierdzają, że podatnik może obniżyć stawki amortyzacyjne dla środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, od których dokonuje odpisów przy zastosowaniu tzw. metody liniowej. Stawki amortyzacyjne dotyczące tych środków mogą być obniżone nawet do poziomu 0%. Przy czym wysokość obniżenia stawki dla danego środka trwałego jest dowolna i pozostaje w gestii podatnika (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPB-1-1.4510.323.2016.1.AT).
Wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych jest istotna przy ustalaniu kosztu uzyskania przychodu ze sprzedaży środka trwałego. Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b updop, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych kosztem uzyskania przychodu jest różnica między wysokością wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego, a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Stosownie do art. 22h ust. 1 pkt 1 updof i art. 16h ust. 1 pkt 1 updop, na sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych składają się zarówno odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, jak i te niestanowiące kosztów podatkowych.
Oznacza to, że w momencie sprzedaży wydatki na nabycie środka trwałego, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych (w tym niezaliczonych do kosztów podatkowych), zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.
Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie przewidują odrębnej regulacji odnoszącej się do sprzedaży środków trwałych, do których stosowane są obniżone stawki amortyzacyjne. W efekcie wydatek na nabycie środka trwałego amortyzowanego stawką 0% będzie kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży tego środka trwałego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|