Wymontowanie i sprzedaż części składowej
Spółka kapitałowa posiada samolot służący do przeprowadzania testów. W trakcie amortyzacji z samolotu wymontowano silnik i sprzedano go. Samolot ten nadal będzie służył do przeprowadzania testów, ale tylko na ziemi. Czy spółka powinna zaprzestać dalszej amortyzacji tego środka trwałego?
Spółka nie powinna zaprzestać amortyzacji tego środka trwałego, pomimo odłączenia jego części składowej.
Jak wskazuje art. 16h ust. 1 pkt 1 updop, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji, do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z jego wartością początkową lub w którym postawiono go w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono jego niedobór.
Z kolei art. 16c pkt 5 updop stanowi, że amortyzacji nie podlegają składniki majątku - zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, które nie są używane na skutek:
- zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo
- zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.
W przypadkach wymienionych w tym przepisie składniki majątku trwałego nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tę działalność.
W stanie faktycznym nie wystąpiły okoliczności, w których ustawodawca nakazuje zakończyć amortyzację. Podkreślenia wymaga, że środek trwały nadal jest wykorzystywany przez spółkę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie ma więc podstaw do zaprzestania jego amortyzacji.
Dodajmy, że w opisanym stanie faktycznym może znaleźć zastosowanie art. 16g ust. 16 updop określający postępowanie w razie trwałego odłączenia od danego środka trwałego części składowej lub peryferyjnej. Jak wynika z tego przepisu, w takiej sytuacji wartość początkową środka zmniejsza się, od następnego miesiąca po odłączeniu, o różnicę między ceną nabycia (kosztem wytworzenia) odłączonej części a przypadającą na nią, w okresie połączenia, sumą odpisów amortyzacyjnych obliczoną przy zastosowaniu metody amortyzacji i stawki amortyzacyjnej stosowanej przy obliczaniu odpisów amortyzacyjnych tego środka trwałego. Przepis ten potwierdza możliwość kontynuowania amortyzacji środka trwałego po odłączeniu od niego części składowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|