Aport z agio wniesiony do spółki z o.o.
Spółka z o.o. ma otrzymać aport w postaci różnego rodzaju składników majątkowych niestanowiących przedsiębiorstwa ani zorganizowanej jego części (m.in. nieruchomość zabudowaną). Otrzymane aportem składniki majątkowe wprowadzi do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czy odpisy amortyzacyjne od otrzymanych aportem składników majątku, od tej części ich wartości, która nie będzie przekazana na kapitał zakładowy, będą stanowić koszt uzyskania przychodów?
Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ z początkiem 2017 r. uchylono przepis ograniczający zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej składników majątku wnoszonych aportem.
Z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop, w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 r., wynikało, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Przepis ten miał zastosowanie do odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych składników majątkowych, otrzymanych aportem, która została wniesiona na kapitał zapasowy spółki.
Z dniem 1 stycznia 2017 r. powołany przepis został uchylony. Obecnie w ustawie o CIT nie ma ograniczenia dotyczącego możliwości zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki.
Uchylenie powołanego art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop jest konsekwencją zmiany zasad ustalania przychodu z tytułu wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego. Od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, przychód stanowi pełna wartość wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana jego część, więc brak jest potrzeby określania ograniczeń w zaliczaniu do kosztów podatkowych wartości odpisów amortyzacyjnych od wartości wkładu nieprzekazanego na kapitał zakładowy spółki.
Dodajmy, że otrzymane w formie aportu składniki majątku trwałego podlegają amortyzacji na zasadach ogólnych. Wartości początkowe składników majątku nietworzących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części otrzymanych aportem, ustala się na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 updop. Przepis ten stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (w innej postaci niż komercjalizowana własność intelektualna) wniesionego m.in. do spółki, uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Wartość początkową składników majątku nabytych w postaci aportu, wymagających montażu, powiększa się o wydatki poniesione na ich montaż (art. 16g ust. 6 updop).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|