Amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym
Spółka z o.o. wynajęła od udziałowców dom z przeznaczeniem na biura. Poniosła nakłady na przystosowanie tego budynku do swoich potrzeb. Jaką stawką powinna amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym?
Do amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym można stosować stawkę określoną w Wykazie stawek amortyzacyjnych przewidzianą dla środka trwałego, na który poczyniono nakłady albo stawkę ustaloną indywidualnie.
Inwestycja w obcym środku trwałym to nakłady poniesione na obcy środek trwały, który jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie np. umowy najmu. Inwestycją w obcym środku trwałym nie są wydatki na remont obcego środka trwałego, lecz nakłady powodujące jego ulepszenie. Należy podkreślić, że aby poniesione wydatki zakwalifikować do kosztów ulepszenia środka trwałego, musi wystąpić chociaż jeden z elementów ulepszenia, które są wymienione w art. 16g ust. 13 updop. Z przepisu tego wynika, że ulepszenie środka trwałego polega na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, skutkującej wzrostem wartości użytkowej tego środka trwałego. Przy czym środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wspomnianych wydatków w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł.
W sytuacji gdy w obcym środku trwałym wykonane będą prace konserwacyjne lub mające charakter odtworzeniowy, przywracający środkowi trwałemu pierwotny poziom techniczny (remont), poniesione na ten cel nakłady nie będą stanowiły u podatnika inwestycji w obcym środku trwałym. Poniesione wydatki będą mogły zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
W opisanym stanie faktycznym poniesione nakłady mają na celu przystosowanie obcego środka trwałego do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Zakładamy, że przekraczają 3.500 zł, a w efekcie ich zrealizowania wzrośnie wartość użytkowa tego środka trwałego. W rezultacie poniesione nakłady będą stanowić inwestycję w obcym środku trwałym.
Inwestycja w obcym środku trwałym może być amortyzowana według stawki:
- określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych (1,5% - jeśli budynek jest mieszkalny, 2,5% - jeśli budynek jest niemieszkalny) albo
- przyjętej przez podatnika, przy czym dla inwestycji w obcych budynkach nie może ona przekraczać 10%; tak wynika z art. 16j ust. 4 pkt 1 updop.
Suma wydatków poniesionych w związku z inwestycją w obcym środku trwałym wyznaczać będzie wartość początkową środka trwałego, jakim jest w tym przypadku podlegająca amortyzacji inwestycja w obcym środku trwałym. Na wartość początkową środka trwałego w postaci inwestycji w obcym środku trwałym będą składały się wydatki poniesione w związku z przystosowaniem przedmiotowego budynku do potrzeb spółki.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|