Podwyższenie obniżonej stawki amortyzacyjnej
W działalności gospodarczej środki trwałe amortyzuję metodą liniową. Przez kilka lat ponosiłem straty z tego źródła, ze względu na to od dwóch lat środki trwałe amortyzuję obniżoną stawką. Jednak poprawia się moja sytuacja ekonomiczna i w przyszłości spodziewam się zysku. Chciałbym podwyższyć stosowane dotychczas stawki amortyzacyjne. Czy będę mógł tego dokonać?
Od początku nowego roku podatkowego podatnik będzie mógł podwyższyć stawki wcześniej obniżone.
Zazwyczaj obniżenie stawki amortyzacyjnej jest elementem optymalizacji podatkowej, gdy przedsiębiorcy zależy na przejściowym minimalizowaniu kosztów, np. z uwagi na konieczność rozliczenia strat z lat ubiegłych. Ustawodawca dając możliwość zmiany stawki, nie ogranicza decyzji podatnika żadnymi warunkami.
Podatnik nie ma obowiązku stosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej w następnych latach podatkowych. Od pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego ma prawo zmienić stawkę amortyzacyjną. Tak wynika z art. 22i ust. 5 updof i art. 16i ust. 5 updop. Przyjmuje się, że "zmiana stawki", o której mowa w powołanych przepisach, to zarówno jej obniżenie, jak i podwyższenie stawki wcześniej obniżonej (przy czym podwyższenie do wysokości stawki z Wykazu stawek amortyzacyjnych nie jest uwarunkowane wystąpieniem żadnych okoliczności). Tak więc, jeśli w latach poprzednich podatnik stosował stawkę obniżoną, z początkiem roku może ją podwyższyć. Ponadto stawkę obniżoną w latach poprzednich, może z nowym rokiem podatkowym ponownie obniżyć.
Ustawodawca nie określił, ile razy w trakcie amortyzacji stawka może ulegać zmianie (obniżeniu, podwyższeniu). Podatnicy mają zatem w tym względzie dowolność, mogą np. na każdy rok podatkowy ustalić inną stawkę amortyzacyjną.
Przykład
W styczniu 2016 r. podatnik zakupił, za kwotę 120.000 zł, samochód ciężarowy i wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych dla samochodu ciężarowego wynosi 20%. Jednak z uwagi na ponoszone od kilku lat straty, podatnik obniżył stawkę amortyzacyjną do 10%. Amortyzacja w 2016 r. (od lutego do grudnia) przedstawiała się następująco:
Kolejny rok poniesienia straty skłonił podatnika do obniżenia od 1 stycznia 2017 r. stawki do 2%. Amortyzacja w 2017 r. przedstawia się następująco:
W 2018 r. podatnik planuje powrócić do stawki podstawowej w wysokości 20%. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|