Współczynnik podwyższający po przejściu z metody degresywnej na metodę liniową
Środek trwały był amortyzowany metodą degresywną. Od początku tego roku jest amortyzowany przy zastosowaniu metody liniowej, gdyż roczna kwota amortyzacji metodą degresywną byłaby niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej. Czy po przejściu na metodę liniową można zastosować współczynnik podwyższający ze względu na to, że ten środek trwały jest poddany szybkiemu postępowi technicznemu?
Tak. Po przejściu z metody degresywnej na metodę liniową stawkę określoną w Wykazie stawek amortyzacyjnych podatnik ma prawo podwyższyć przy zastosowaniu odpowiedniego współczynnika.
Sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną jest określony w art. 22k ust. 1 updof i art. 16k ust. 1 updop. Metoda degresywna polega na tym, że podstawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest zmniejszana w każdym roku podatkowym o sumę odpisów dokonanych w poprzednich latach. Tak ustaloną podstawę mnoży się przez stawkę amortyzacyjną określoną w Wykazie stawek amortyzacyjnych, podwyższoną współczynnikiem nie wyższym niż 2,0. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej.
W trakcie amortyzacji metodą degresywną ustawodawca nie przewidział w przepisach możliwości obniżenia (ani podwyższenia) stawki amortyzacyjnej. Wyraźnie wskazał, że stawka amortyzacyjna dla danego środka trwałego nie może być inna niż przyjęta z Wykazu i podwyższona współczynnikiem nie wyższym niż 2,0. Z tego wynika, że podatnik przed rozpoczęciem amortyzacji ma możliwość wybrać współczynnik równy lub niższy niż 2,0, ale nie ma prawa dokonywać jego zmian.
Jednak począwszy od roku podatkowego, w którym roczna kwota amortyzacji dokonywanej zgodnie z art. 22k ust. 1 updof lub art. 16k ust. 1 updop miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, dalszych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się według zasad określonych w art. 22i updof lub art. 16i updop. Przepisy te dopuszczają możliwość podwyższenia stawki określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu odpowiedniego współczynnika.
Stosownie do art. 22i ust. 2 pkt 3 updof i art. 16i ust. 2 pkt 3 updop, w przypadku maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, podstawową stawkę amortyzacyjną można podwyższyć o współczynnik nie wyższy niż 2,0.
Zgodnie z objaśnieniami do Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych (który stanowi załącznik do obu ustaw o podatku dochodowym), przez maszyny i urządzenia z grupy 4-6 i 8 KŚT poddane szybkiemu postępowi technicznemu rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|