Kurs waluty stosowany do przeliczenia wartości środka trwałego kupionego za granicą
30 czerwca 2017 r. nabyłem za granicą na podstawie umowy kupna-sprzedaży środek trwały, a 4 lipca 2017 r. przekazałem go do używania i wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Z którego dnia przyjąć kurs euro do przeliczenia kwoty z umowy, w celu ustalenia wartości początkowej tego środka trwałego?
Kurs euro należy przyjąć z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia umowy kupna-sprzedaży.
Wartość początkową odpłatnie nabytego środka trwałego, bez względu na to czy do jego nabycia doszło w kraju czy za granicą, stanowi cena jego nabycia. Jest nią kwota należna zbywcy:
- powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji,
- pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT,
- powiększona o cło i podatek akcyzowy od importu środka trwałego - w przypadku importu,
- skorygowana o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Aby ustalić wartość początkową środka trwałego nabytego za granicą, trzeba wyrażoną w umowie kupna-sprzedaży kwotę należną zbywcy oraz ewentualne inne koszty związane z tym zakupem przeliczyć na złotówki. Przeliczenia tego dokonuje się według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 11a ust. 2 updof). Przy czym za koszt poniesiony uważa się w tym przypadku koszt wynikający z otrzymanej faktury, rachunku albo innego dowodu w przypadku braku faktury lub rachunku (art. 24c ust. 7 updof).
W konsekwencji do ustalenia wartości początkowej środka trwałego Czytelnik powinien przyjąć średni kurs euro ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień sporządzenia umowy kupna-sprzedaży, tj. średni kurs NBP z 29 czerwca 2017 r. Data przekazania środka trwałego do używania i wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych, pozostaje w tym przypadku bez znaczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|