Maszyna budowlana nabyta na potrzeby budowy środka trwałego
Spółka z o.o. buduje hotel, który będzie środkiem trwałym. Na potrzeby tej budowy zakupiła koparkę, którą po roku zamierza sprzedać. Czy wydatek poniesiony na jej zakup powinien zwiększyć wartość początkową wytwarzanego środka trwałego?
Wydatek poniesiony na zakup przedmiotowej koparki nie powinien zwiększyć wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego.
Do kosztów wytworzenia należy zaliczyć wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych m.in. rzeczowych składników majątku (art. 16g ust. 4 updop). Oznacza to, że koszty zakupu np. maszyn, urządzeń lub narzędzi, które zużywają się w trakcie budowy, należy zaliczyć do wartości początkowej środka trwałego, gdyż są one ściśle związane z procesem jego wytwarzania. Jednak w opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z takim przypadkiem, gdyż przedmiotowa koparka ma być wykorzystywana przez spółkę do budowy hotelu, a po roku ma być sprzedana. Wobec tego koparka powinna być uznana za odrębny środek trwały podlegający amortyzacji. Amortyzacji tego środka trwałego należy dokonywać na zasadach ogólnych. Odpisy amortyzacyjne nie będą zwiększać kosztu wytworzenia środka trwałego w postaci hotelu, lecz będą stanowić koszt uzyskania przychodów (oczywiście o ile nie zajdą inne przesłanki do wyłączenia ich z kosztów podatkowych, np. wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 48 updop). Jak wynika bowiem z art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 updop. Stosownie zaś do 16h ust. 1 pkt 1 updop, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, co do zasady, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
Spółka ma zamiar sprzedać koparkę po roku wykorzystywania jej do budowy hotelu. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 updop, wydatki na nabycie środka trwałego, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 updop, są kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia tego środka trwałego. Oznacza to, że przy sprzedaży koparki jej niezamortyzowana wartość będzie kosztem uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|