Wydatki na remont budynku poniesione przed oddaniem go do używania
Na potrzeby prowadzonej działalności produkcyjnej spółka nabyła budynek gospodarczy, który będzie stanowił jej środek trwały. Przed oddaniem go do używania przeprowadziła kapitalny remont. Zakres prac obejmował m.in. wymianę instalacji elektrycznej, podłogi i okien, pomalowanie ścian. Czy wydatki na remont mogą stanowić w całości koszty uzyskania przychodów bezpośrednio w dacie poniesienia, mimo że zostały poniesione przed przekazaniem budynku do używania?
Wydatki na remont zakupionego budynku, poniesione przed przyjęciem go do używania składają się na wartość początkową środka trwałego.
Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie definiują pojęcia remontu środka trwałego. Gdy nakłady dotyczą obiektów budowlanych, można posiłkować się definicją remontu ustaloną w art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.). W myśl tego przepisu, remont stanowi wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Istotą remontu są więc działania podejmowane w toku eksploatacji środka trwałego i będące wynikiem tej eksploatacji (zużycia), których celem jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego.
Co do zasady, wydatki na remont środka trwałego nie są zaliczane do jego wartości początkowej. Tym samym są zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Zasada ta nie dotyczy jednak przypadku, w którym wydatki remontowe zostały poniesione przed oddaniem środka trwałego do używania, zaś ich celem było przystosowanie tego środka do używania.
Z art. 22a updof i art. 16a updop wynika, że składnik majątku stanowi środek trwały podlegający amortyzacji, pod warunkiem m.in., że w dniu przyjęcia do używania jest kompletny i zdatny do użytku. Podkreślić należy, że kompletność i zdatność do użytku trzeba rozpatrywać pod kątem planowanego sposobu wykorzystania danego środka trwałego. W opisanej sytuacji przed zakończeniem generalnego remontu budynek nie będzie mógł być uznany za środek trwały, ponieważ nie będzie kompletny i zdatny do użytku. Dopiero po spełnieniu tej przesłanki możliwe będzie amortyzowanie tego budynku. Wydatki na remont zakupionego budynku, poniesione przed przyjęciem go do używania powinny więc być zaliczane do kosztów nabycia środka trwałego, które zwiększają wartość początkową. Mogą zatem wpływać na wysokość kosztów uzyskania przychodów, ale tylko poprzez odpisy amortyzacyjne, a nie bezpośrednio.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|