Koszt wytworzenia składnika majątku we własnym zakresie
Spółka buduje linię produkcyjną, która będzie stanowić środek trwały. Linia ta będzie składać się z nowo zakupionych urządzeń oraz maszyn, które spółka już posiada i użytkuje. Jak należy ustalić wartość początkową tej linii, jeśli niektóre z maszyn wchodzących w jej skład są zamortyzowane w 100%?
W tym przypadku wartość początkową będzie stanowić koszt wytworzenia, o którym mowa w art. 22g ust. 4 updof i art. 16g ust. 4 updop. Dołączenie do tworzonej linii produkcyjnej zamortyzowanych w 100% środków trwałych nie zwiększy wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego.
Za koszt wytworzenia, stosownie do powołanych przepisów, uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty, które dają się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Natomiast do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży, pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Ponadto podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych do kosztu wytworzenia nie mogą zaliczyć wartości pracy własnej, małżonka i małoletnich dzieci.
Koszt wytworzenia środka trwałego koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania go do używania (art. 22g ust. 5 updof i art. 16g ust. 5 updop).
Przepisy nie definiują w ścisły sposób zakresu kosztów składających się na wartość początkową wytworzonego środka trwałego. Dlatego kwalifikacja poszczególnych wydatków do wartości początkowej takiego środka zależy od konkretnej sytuacji. W opisanym przypadku do wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego należy zaliczyć przede wszystkim koszty nabycia rzeczowych składników majątku, wykorzystanych usług obcych, koszty wynagrodzeń za prace, a ponadto inne koszty dające się zaliczyć do wartości początkowej środka trwałego.
W przypadku wykorzystania amortyzowanych uprzednio środków trwałych do wytworzenia nowego środka trwałego wartość początkową wytwarzanego środka trwałego może zwiększyć wyłącznie ich niezamortyzowana wartość początkowa, tj. wartość początkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne. Takie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2012 r., nr IBPBI/1/415-634/12/ZK. Według tego organu: "(...) skoro do wytworzenia nowego środka trwałego Wnioskodawca wykorzysta użytkowane wcześniej maszyny, stanowiące samodzielne środki trwałe amortyzowane w prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej, to wartość niezamortyzowanej części tych środków trwałych będzie stanowiła element kosztu wytworzenia nowego środka trwałego. Do wartości początkowej nowo wytworzonego środka trwałego można również zaliczyć koszty demontażu maszyn oraz montażu nowego środka trwałego".
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w skład wytwarzanego środka trwałego wejdą m.in. posiadane i używane przez spółkę maszyny, które są zamortyzowane w 100%. W przypadku tych maszyn nie ma niezamortyzowanej wartości początkowej, która mogłaby zwiększyć wartość początkową wytwarzanego środka trwałego w postaci linii produkcyjnej. Zatem w wyniku dołączenia tych maszyn nie zwiększy się wartość początkowa wytwarzanego środka trwałego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|