Jaką sprzedaż uwzględniamy w limicie zwalniającym z VAT?
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, do wyliczenia kwoty obrotu uprawniającej do zwolnienia przyjmuje się łączną wartość sprzedaży opodatkowanej netto (bez podatku VAT).
Sprzedaż na potrzeby ustawy o VAT definiowana jest w art. 2 pkt 22 i obejmuje następujące czynności: odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Do wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania z tego zwolnienia nie wlicza się czynności wymienionych w art. 113 ust. 2, a mianowicie:
1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c) usług ubezpieczeniowych
- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Należy jednak zauważyć, że ustawodawca mówiąc o podatniku wymienia m.in. osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. Jeżeli zatem osoba fizyczna w danym roku rozpoczyna i likwiduje działalność, po czym ponownie ją rozpoczyna, to dla ustalenia limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z VAT należy brać pod uwagę łączną wartość uzyskanych obrotów. Naszym zdaniem mamy tu bowiem do czynienia z tym samym podatnikiem, legitymującym się tym samym numerem identyfikacji podatkowej.
Warto natomiast zwrócić uwagę, że nie mogą być sumowane obroty uzyskane przez podatnika, w sytuacji gdy podmiotem gospodarczym jest spółka. Likwidacja, a następnie uruchomienie nowej spółki nie wywoła analogicznych skutków, jak to ma miejsce w przypadku osób fizycznych. Nawet gdy będzie to spółka cywilna o tym samym składzie osobowym - jej likwidacja i następnie reaktywowanie rodzi m.in. ten skutek, że podatnik ma inny numer identyfikacji podatkowej, a zatem w świetle ustawy o VAT jest to nowy podmiot gospodarczy, dla którego ustalany jest zupełnie nowy limit obrotów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|