WSTĘP
W świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221) zwanej "ustawą o VAT" obowiązki podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą nie są związane z terminem powstania firmy (wpisem do rejestru przedsiębiorców lub rejestru sądowego), ale wyłącznie z terminem wykonania pierwszej czynności podlegającej podatkowi VAT.
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Definicja działalności gospodarczej określona została w ust. 2 tego artykułu i jest to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Na mocy art. 15 ust. 3 ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się czynności:
- z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.);
- z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Podmiot, który rozpocznie samodzielną działalność gospodarczą w trakcie 2017 r. ma do wyboru dwie możliwości:
- skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT na mocy art. 113 ust. 9, lub
- zarejestrowanie się jako czynny podatnik podatku VAT.
Wybór jednej z wymienionych opcji powinien być podjęty po dogłębnej analizie zalet i wad zwolnienia i opodatkowania, w czym pomocne będą wskazówki zawarte w rozdziale II niniejszego opracowania.
W III rozdziale opracowania omawiamy szczegółowo prawa jakie przysługują podatnikowi, który zamierza skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT oraz jakie w związku z tym ciążą na nim obowiązki.
Natomiast rozdział IV poświęcony jest podatnikom, którzy rozpoczynając działalność gospodarczą nie chcą korzystać ze zwolnienia z VAT lub też nie mają prawa do tego zwolnienia.
Obie grupy podatników (czynni i zwolnieni z VAT), jeśli zamierzają prowadzić sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, muszą zapoznać się z przepisami dotyczącymi stosowania kas rejestrujących - o czym traktuje rozdział V.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|