Samochody w leasingu oddane do używania osobom trzecim
"(...) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (...).
Jednym z głównych źródeł przychodu Wnioskodawcy jest wynajem samochodów osobowych oraz innych niż osobowe.
(...) Ostatnio Wnioskodawca powiększył flotę o samochody oddane przez firmę leasingową do odpłatnego korzystania na podstawie umowy generalnej leasingu floty samochodowej. Zgodnie z tą umową, każde kolejne wynajęte auto będzie potwierdzone długoterminową (3-letnią) umową szczegółową, stanowiącą załącznik do umowy generalnej leasingu floty samochodowej.
Wszystkie wymienione wyżej auta przeznaczone są do dalszego wynajmu.
W myśl art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
(...) Ponieważ samochody oddane są w dalszy wynajem kolejnemu użytkownikowi - Wnioskodawca nie ma fizycznej możliwości (...) rozliczania kosztów eksploatacji ww. samochodów przy pomocy ewidencji przebiegu pojazdu.
Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu, natomiast w działalności Wnioskodawcy stanowi on przedmiot dalszego odpłatnego wynajmu.
(...) Czy koszty eksploatacyjne i wydatki poniesione z tytułu odpłatnego korzystania z samochodu osobowego (przeznaczonego do dalszego wynajmu) wprowadzonego do działalności na podstawie umowy leasingu floty samochodowej można uznać za koszty uzyskania przychodu i bezpośrednio odnieść w koszty przy jednoczesnym braku możliwości prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, który to pojazd jest wykorzystywany przez kolejnych najemców (...)?
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 23 ust. 3b ustawy o PDOF, przepis ust. 1 pkt 46 nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu (...).
W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
(...) Stosownie (...) do art. 23 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis ust. 1 pkt 46 nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1.
Z powyższego wynika, iż wydatki związane z używaniem samochodów osobowych na podstawie umowy leasingu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów u leasingobiorcy, bez ograniczeń wynikających z treści art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przez umowę leasingu, zgodnie z art. 23a pkt 1 ww. ustawy, należy rozumieć umowę nazwaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.
(...) Wobec powyższego, należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy samochody są wynajmowane przez Wnioskodawcę, a jednocześnie nie są przez Zainteresowanego używane, tylko przekazywane najemcom w drodze umowy najmu do używania, nie jest możliwe prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu w sposób przewidziany w art. 23 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku należy zaliczyć wydatki związane z wynajmem samochodów (...), o których mowa we wniosku (...), do kosztów uzyskania przychodów (podkreśl. red.) na podstawie art. 22 ust. 1 ww. ustawy, jako spełniające, w znaczeniu obiektywnym, wynikającą z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przesłankę celowości i jako niewymienione w art. 23 tej ustawy (...), jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania. (...)"
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 lutego 2016 r., nr ILPB1/4511-1-1616/15-2/AMN)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|