Przychód z ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej
Zakład pracy wypłaca pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Czy jego wartość należy zaliczyć do przychodów pracowniczych podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie odzieży roboczej wydanej pracownikom. Jeżeli jednak sam nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika. Wówczas poniesione przez pracownika koszty z tego tytułu powinny mu być zwrócone przez pracodawcę (art. 2379 Kodeksu pracy).
Gdy wypłacony pracownikowi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej został mu przyznany na podstawie art. 2379 Kodeksu pracy, wówczas podlega on zwolnieniu z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof. W myśl tego przepisu wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Aby wskazane zwolnienie od podatku miało zastosowanie, pracodawca powinien pamiętać, by wypłacony pracownikowi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej uwzględniał wszystkie ponoszone przez niego z tego tytułu koszty. Elementami wpływającymi na wysokość ekwiwalentu mogą być zarówno wydatki na zużyte środki chemiczne (np. według średnich cen rynkowych), wodę, energię elektryczną, jak i tzw. robocizna. Może on być także ustalony w oparciu o cennik pralni. Pracodawca ustalając wysokość ekwiwalentu przypadającego na danego pracownika powinien także wziąć pod uwagę czas, w jakim pracownik korzysta z odzieży roboczej, tj. czy pracuje on cały miesiąc, czy też przez część miesiąca przebywa na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|