Zwrot kosztów dojazdu na szkolenie
Pracownik z inicjatywy pracodawcy udał się na szkolenie, które zostało przeprowadzone poza jego miejscem pracy i zamieszkania. Za zgodą pracodawcy na szkolenie pracownik dojechał swoim prywatnym samochodem. Czy koszty dojazdu zwrócone pracownikowi przez pracodawcę na podstawie przedstawionej ewidencji przebiegu pojazdu stanowią dla niego przychód ze stosunku pracy?
Pracodawca kierując pracownika do odbycia szkolenia poza jego miejscem pracy i zamieszkania, rozlicza to szkolenie na zasadach dotyczących podróży służbowych.
Pracownikowi, który otrzymał zgodę pracodawcy na przejazd na szkolenie prywatnym samochodem, przysługuje zwrot kosztów używania tego pojazdu w wysokości wynikającej z pomnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu. Kwota takiego zwrotu stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Przychód ten może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o pdof. Przepis ten stanowi bowiem, że wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika. Korzystają one ze zwolnienia do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Jak wynika z powyższego wolna od podatku dochodowego jest kwota zwrotu kosztów przejazdu w podróży służbowej do limitu tzw. kilometrówki. Limit tzw. kilometrówki wyznacza natomiast kwota wynikająca z pomnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu.
W omawianym przypadku zwrot pracownikowi kosztów używania prywatnego samochodu w celu dojazdu na szkolenie będzie stanowił przychód pracowniczy zwolniony od podatku dochodowego, ale do wysokości tzw. kilometrówki. Zwrot kosztów ponad ustalony w powyższy sposób limit stanowić będzie po stronie pracownika przychód podlegający opodatkowaniu.
Przykład
Pracownik na polecenie pracodawcy spoza sfery budżetowej brał udział w szkoleniu w miejscowości poza miejscem pracy i zamieszkania. W celu dojazdu na szkolenie pracownik za zgodą pracodawcy wykorzystał prywatny samochód o pojemności skokowej silnika 1.600 cm3. Po szkoleniu pracownik przedłożył pracodawcy ewidencję przebiegu pojazdu, z której wynikało, że przejechał w podróży służbowej 300 km.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|