Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia
Rozwiązując umowę o pracę z jednym z pracowników, skrócono okres jej wypowiedzenia z trzech miesięcy do jednego. W związku z tym zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca wypłaci pracownikowi odszkodowanie (w terminie wypłaty ostatniego wynagrodzenia za pracę). Czy świadczenie to podlega opodatkowaniu?
Otrzymanie przez osobę fizyczną odszkodowania zasadniczo generuje u niej przychód podatkowy. Z tym, że w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof przewidziano zwolnienie m.in. dla otrzymanych odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych. Zwolnienie to nie dotyczy jednak m.in. określonych w prawie pracy odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Stąd pracodawca będzie zobowiązany wartość wypłaconego odszkodowania doliczyć pracownikowi do ostatniego wynagrodzenia i wraz z nim opodatkować. Jego kwota nie stanowi jednak podstawy do naliczania składek ubezpieczeniowych.
Przykład Miesięczne wynagrodzenie pracownicze wynosi 3.200 zł. Zakład pracy przy obliczaniu zaliczki stosuje na podstawie art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o pdof kwotę zmniejszającą podatek. Rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę pracodawca skrócił okres wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1 miesiąca. To obliguje go do wypłacenia odszkodowania w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, tj. 6.400 zł. Załóżmy, że wypłaty odszkodowania dokona na koniec czerwca 2017 r. wraz z ostatnim wynagrodzeniem za pracę. Ustalając obciążenia podatkowo-składkowe pracodawca powinien dokonać następujących obliczeń:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|