Podatek od pakietów medycznych dla pracowników
Jako pracodawca oferuję pracownikom i członkom ich rodzin pakiety medyczne. Czy wartość takiego świadczenia stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu? Jeżeli tak, w którym momencie przychód ten powstaje?
Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do przeprowadzania na własny koszt wstępnych, okresowych oraz kontrolnych badań lekarskich pracowników, a także do ponoszenia innych kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Otrzymanie wskazanych świadczeń nie powoduje po stronie pracownika powstania przychodu podatkowego. Natomiast sfinansowanie przez pracodawcę nieodpłatnych świadczeń medycznych, do zapewnienia których nie zobowiązują go przepisy prawa pracy, należy zakwalifikować po stronie pracowników jako przychód ze stosunku pracy.
Wokół ich opodatkowania przez wiele lat toczył się spór, który rozstrzygnęła dopiero uchwała pełnego składu Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt II FPS 7/10. Wynika z niej, że w przypadku pakietów medycznych nabywanych przez pracodawców na rzecz osób przez nich zatrudnianych, już sama możliwość skorzystania z określonych świadczeń medycznych generuje przychód podatkowy. Bez znaczenia dla powstania tego przychodu jest fakt, że pracownik w okresie, w którym był objęty wspomnianą opieką medyczną, nie skorzystał z żadnego świadczenia medycznego bądź skorzystał tylko z niektórych świadczeń. Wartość tego przychodu wyznacza się w oparciu o cenę zakupu pakietu usług medycznych uiszczoną przez pracodawcę.
Zazwyczaj umowa zawarta między pracodawcą a daną placówką medyczną skonstruowana jest w ten sposób, że wynika z niej, iż pracodawca ponosi odpłatność pieniężną w zamian za zapewnienie pracownikom przez tę placówkę opieki medycznej polegającej nie tylko na udzielaniu konkretnych świadczeń medycznych, ale zgłoszeniu gotowości do świadczenia usług objętych pakietem. Pracodawca natomiast co miesiąc płaci za tę gotowość bez względu na to, czy pracownik korzysta z pomocy medycznej, czy też nie.
Wobec powyższego, jeżeli przyjmujemy, że pracownik uzyskuje przychód z nieodpłatnych świadczeń już w chwili gotowości danej placówki medycznej do świadczenia mu odpowiednich usług, należałoby konsekwentnie stwierdzić, że powstaje on w każdym miesiącu (począwszy od pierwszego dnia), za który pracodawca opłaci abonament medyczny. Jego wartość pracodawca powinien doliczyć do wynagrodzenia uzyskanego przez tę osobę w danym miesiącu i od łącznej kwoty obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|