Pracowniczy przychód z zasądzonych należności
Spółka z o.o. przegrała proces wytoczony przeciwko niej przez byłego pracownika. W związku z tym ma obowiązek wypłacić na rzecz byłego pracownika diety za podróże służbowe. Wypłaci te należności wraz z odsetkami. Czy od całej wypłaconej kwoty należy obliczyć i pobrać podatek i składki ZUS, czy podatek powinien być odprowadzony tylko od odsetek?
Diety należne pracownikowi z tytułu podróży służbowej należą do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof i to niezależnie od tego, czy w momencie ich wypłaty pozostaje on w stosunku pracy, czy też jest byłym pracownikiem. W oparciu o uregulowania zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o pdof mogą one korzystać ze zwolnienia od podatku, ale jedynie do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podróży służbowej. Do tej samej wysokości nie stanowią również podstawy naliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Natomiast w części stanowiącej nadwyżkę ponad wskazaną w nim wartość diety przysługującej za dobę podróży, podlegają one opodatkowaniu. Od nadwyżki ponad tę kwotę pracodawca powinien również naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Wobec tego, w sytuacji opisanej w pytaniu, spółka zobowiązana jest do poboru zaliczki na podatek jedynie wówczas, gdy diety wypłacone byłemu pracownikowi w oparciu o wyrok sądowy przewyższają kwotę diety za dobę podróży i to wyłącznie od wypłacanej nadwyżki ponad określony ustawowo limit.
Aktualne wskaźniki dotyczące podróży służbowych dostępne są w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl.
Z kolei odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty diet za podróże służbowe korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o pdof. Przepisem tym ustawodawca zwolnił bowiem z opodatkowania odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułu m.in. stosunku pracy. Nie podlegają one również ozusowaniu.
Zatem, jeżeli w sytuacji opisanej w pytaniu nie został przekroczony określony rozporządzeniem limit diet, spółka z uwagi na to, że w takim przypadku zarówno wypłacone diety, jak i odsetki korzystają ze zwolnienia od podatku, nie jest zobowiązana do jego poboru.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|