Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w deklaracji podatkowej
Podatnik wykazuje podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji VAT, równocześnie zyskując prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego (art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy). Odliczenie następuje pod warunkiem związku dokonanego zakupu ze sprzedażą opodatkowaną.
W deklaracji VAT przewidziane są odpowiednie rubryki dla wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i należnego z tego tytułu podatku VAT.
Czynny podatnik VAT rozlicza nabycie wewnątrzwspólnotowe i VAT należny w rubrykach 23-24 deklaracji VAT składanej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale). Równocześnie kwota tego podatku z tytułu WNT wykazywana jest w części D tej samej deklaracji jako kwota podatku naliczonego, jeśli tylko nabycie związane jest z czynnościami uprawniającymi do odliczenia podatku.
Warto podkreślić, że obowiązek podatkowy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz prawo do odliczenia tego podatku powstają, co do zasady, w tym samym okresie rozliczeniowym, co przy założeniu prawa do pełnego odliczenia VAT powoduje brak obowiązku zapłaty podatku z tytułu tego nabycia.
Ustawodawca przewidział jednak również sytuacje, gdy podmiot niebędący czynnym podatnikiem zobligowany jest do rozliczenia VAT z tytułu WNT. Dla tej grupy podatników przeznaczony jest formularz VAT-8.
Wzór deklaracji VAT-8 stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 2273).
Obowiązek składania deklaracji VAT-8 mają podatnicy, którzy nie są obowiązani do składania deklaracji VAT-7, VAT-7K, ale dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i u których wartość tego nabycia przekroczyła kwotę 50.000 zł, lub - w sytuacji gdy wartość ta nie przekroczyła ww. kwoty - podjęli decyzję o opodatkowaniu tego nabycia, co potwierdzili stosownym zawiadomieniem złożonym w urzędzie skarbowym.
Deklarację VAT-8 mogą zatem składać:
1) rolnicy ryczałtowi,
2) podatnicy, którzy wykonują jedynie czynności inne niż opodatkowane podatkiem VAT, i którym nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług,
3) podatnicy zwolnieni od podatku ze względu na osiągnięte obroty,
4) osoby prawne, które nie są podatnikami,
- którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, i u których wartość tego nabycia przekroczyła kwotę 50.000 zł, lub - w sytuacji gdy wartość tego nabycia nie przekroczyła tej kwoty ani w trakcie bieżącego ani poprzedniego roku podatkowego - podjęli decyzję o opodatkowaniu tych transakcji.
Oprócz WNT w deklaracji VAT-8 deklarowane są także (o ile wystąpią):
- import usług, tj.: zakup usług od podmiotu zagranicznego, z tytułu którego podatek rozlicza nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT),
- zakup towarów na terytorium kraju od podmiotu zagranicznego, gdy VAT rozlicza nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy).
Rozliczanie WNT nie oznacza, że podatnik staje się czynnym podatnikiem VAT. Korzysta on nadal ze zwolnienia z VAT, a podatek musi rozliczać jedynie od wymienionych powyżej czynności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|