Zakup środków transportu
Zakup na terytorium innego państwa UE towarów, które przewożone są do Polski, stanowi zasadniczo wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, pod warunkiem że nabywca jest podatnikiem VAT lub osobą prawną niebędącą podatnikiem. Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek, którym jest nabycie nowych środków transportu. Podmiot kupujący nowy środek transportu z innego kraju Unii Europejskiej, musi rozliczyć VAT z tego tytułu, nawet jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej. Zakup ten stanowi bowiem dla niego WNT.
W sytuacji gdy przedmiotem przywozu z terytorium innego państwa UE jest środek transportu niespełniający kryterium "nowego środka transportu", obowiązek uiszczenia należnego podatku VAT wystąpi, ale tylko w określonych sytuacjach. Zależy to od statusu dostawcy, nabywcy oraz procedury, w ramach której dokonywane jest nabycie.
Jeżeli dostawcą jest unijny podatnik VAT niekorzystający ze zwolnienia z opodatkowania, nabywcą podatnik polski, a sprzedaż nie jest dokonywana w ramach procedury szczególnej stosowanej w przypadku sprzedaży towarów używanych (opodatkowanie marży), to będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, rodzącym po stronie polskiego podatnika obowiązek uiszczenia należnego podatku VAT z tego tytułu.
Zazwyczaj zakup towaru od kontrahenta unijnego, który stanowi dla nabywcy WNT, rozlicza się poprzez wykazanie w deklaracji VAT zarówno podatku należnego, jak i naliczonego (jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych).
Nieco inaczej jest jednak przy zakupie środka transportu (np. samochodu osobowego), który ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub (jeżeli nie podlega rejestracji) użytkowany na terytorium kraju. Wprawdzie również taki zakup wykazuje się w deklaracji VAT, lecz wcześniej - w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - trzeba zapłacić kwotę podatku z tytułu tego nabycia na rachunek urzędu skarbowego (art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT).
Przyjmując uproszczenie, że kontrahent wystawia fakturę w dniu sprzedaży samochodu, podatek z tytułu tego nabycia należy zapłacić w terminie 14 dni od zakupu i wystawienia faktury.
Podkreślamy jednak, że jeżeli samochód nabywany jest w celu odsprzedaży, np. przez podatnika zajmującego się handlem samochodami i nie będzie on przez niego rejestrowany, nie ma obowiązku zapłaty podatku w terminie 14 dni. Zakup ten trzeba jedynie rozliczyć w deklaracji VAT.
O zakupie samochodu, od którego trzeba zapłacić VAT w terminie 14 dni, należy poinformować naczelnika urzędu skarbowego. W tym celu trzeba złożyć informację VAT-23, wraz z dołączoną kopią faktury potwierdzającą jego nabycie.
Informacji VAT-23 nie muszą składać podatnicy, którzy nabywają środki transportu w celu ich odprzedaży na terytorium Polski.
Inne zasady obowiązują w przypadku, gdy chociaż jedna ze stron transakcji nie jest podatnikiem VAT lub jest podatnikiem zwolnionym z opodatkowania ze względu na obroty, albo sprzedaż jest opodatkowana w systemie marży. Wówczas czynność sprowadzenia do Polski pojazdu (pod warunkiem, że nie jest to nowy środek transportu), nie podlega opodatkowaniu.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|