Podstawa opodatkowania w przypadku WNT
Reguły dotyczące podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zawiera art. 30a ustawy o VAT, który odnosi się do art. 29a określającego podstawę opodatkowania dla dostawy towarów na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 29a ust. 1 podstawą opodatkowania powinno być wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania nie obejmuje samego podatku od towarów i usług, co zostało określone w art. 29a ust. 6 pkt 1.
W art. 29a ust. 6 uwzględniono katalog elementów wchodzących w skład podstawy opodatkowania. Są to elementy wymienione również w art. 78 dyrektywy w sprawie VAT. Podstawa opodatkowania obejmie więc:
- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku (tj. podatku od towarów i usług),
- koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Natomiast w art. 29a ust. 7 wskazano, które elementy nie są wliczane do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Są to:
- kwoty stanowiące obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty,
- opusty i obniżki cen, uwzględnione w momencie sprzedaży,
- kwoty otrzymane od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowane przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji dla potrzeb podatku.
Wskazany przepis nie dotyczy "refakturowania", które jest dokonywane we własnym imieniu i na rzecz innych osób.
Z kolei, zgodnie z art. 29a ust. 10, podstawę opodatkowania podatnicy obniżają o:
- kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,
- wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12,
- zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło,
- wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Podstawą opodatkowania dla nietransakcyjnego przemieszczenia towarów uznawanego za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest cena nabycia towarów, a gdy jej nie będzie - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Istnieje również możliwość ustalania podstawy opodatkowania w oparciu o cenę nabycia nie tylko towarów, ale i towarów podobnych, co wprost odzwierciedla przepis art. 74 dyrektywy w sprawie VAT.
Podstawę opodatkowania w przypadku otrzymania zwrotu podatku akcyzowego po dokonaniu WNT należy obniżyć o kwotę zwróconego podatku.
Kupiłem towar handlowy od kontrahenta z UE. Transakcja spełnia warunki do uznania jej za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Kontrahent wystawił fakturę, naliczając podatek od wartości dodanej. Czy w tej sytuacji powinienem rozpoznać WNT? Czy rozliczając VAT powinienem brać pod uwagę kwotę brutto z faktury? Zaznaczam, że kontrahent nie skoryguje tej faktury.
W sytuacji opisanej w pytaniu podatnik powinien rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinna być całkowita kwota zapłaty, czyli kwota brutto wykazana na fakturze.
Na temat rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w sytuacji, gdy kontrahent unijny opodatkowuje transakcję podatkiem od wartości dodanej - wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 grudnia 2015 r., nr IBPP4/4512-236/15/LG.
Organ podatkowy uznał, że jeżeli na podstawie przepisów ustawy o VAT wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, to podstawa opodatkowania obejmuje całkowitą kwotę wykazaną na fakturze (należną zapłatę), niezależnie od tego, czy kontrahent unijny wystawił na rzecz polskiego nabywcy (zarejestrowanego podatnika VAT-UE) fakturę w cenie netto, czy brutto. W konsekwencji podatnik musi wykazać kwotę transakcji w informacji podsumowującej VAT-UE i rozliczyć WNT w deklaracji VAT.
Organ podatkowy podkreślił, że okoliczności konkretnego stanu faktycznego wskazują na obowiązek rozliczenia transakcji zakupu towarów od unijnych kontrahentów - w przypadku, gdy dana transakcja spełnia ustawowe przesłanki do uznania jej za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dla polskiego podatnika nie ma znaczenia, czy kontrahent wystawił fakturę w wartości netto, czy brutto, bowiem prawidłowość wystawienia faktury i opodatkowania transakcji sprzedaży przez unijnego dostawcę dotyczy sfery opodatkowania tego kontrahenta.
W związku z powyższym - w sytuacji, gdy transakcja spełnia warunki do uznania jej za WNT - Czytelnik powinien rozpoznać WNT i rozliczyć VAT od tej transakcji. Podstawą opodatkowania będzie kwota brutto z faktury wystawionej przez kontrahenta unijnego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|