Opodatkowanie świadczeń na rzecz pracowników
Jak ustalić podstawę opodatkowania opodatkowanych świadczeń na rzecz pracowników finansowanych ze środków obrotowych, w przypadku częściowej odpłatności ze strony pracowników, w sytuacji gdy pracodawca dokonuje sprzedaży po cenie niższej niż świadczenie zakupiono?
Do niedawna organy podatkowe uznawały, że przy sprzedaży na rzecz pracowników świadczenia po obniżonej cenie, również gdy jego część finansuje pracodawca ze środków obrotowych, podstawą opodatkowania była rzeczywista kwota należna z tytułu sprzedaży, tj. kwota faktycznie należna od pracownika, pomniejszona o podatek.
Natomiast obecnie przyjmuje się, że podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa wykonywanych świadczeń, pomniejszona o kwotę podatku. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2016 r., nr PT8.8101.92.2016/PBD. Podstawą prawną takiego stanowiska jest art. 32 ust. 1-2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku, gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje związek m.in. wynikający ze stosunku pracy, gdy wynagrodzenie jest:
1) niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma pełnego prawa do odliczenia VAT,
2) niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma pełnego prawa do odliczenia VAT, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione z VAT,
3) wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma pełnego prawa do odliczenia
- organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.
Minister Finansów uznał, że jeżeli pomiędzy pracodawcą a pracownikami istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT, tj. powiązanie wynikające ze stosunku pracy, i jeżeli wynagrodzenie z tytułu transakcji dokonywanych pomiędzy pracodawcą a pracownikami jest niższe od wartości rynkowej a pracownikom nie przysługuje prawo do odliczenia VAT, to podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa wykonywanych świadczeń, pomniejszona o kwotę podatku.
Warto jednak wskazać na odmienną w tej kwestii interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 maja 2016 r., nr IPPP1/4512-318/16-2/EK, w której uznano, że ustalając podstawę opodatkowania dla odpłatnych świadczeń wykonywanych na rzecz pracowników należy wziąć pod uwagę wszystko, co stanowi zapłatę, którą pracodawca otrzyma lub ma otrzymać od pracownika - tj. kwotę zapłaconą przez pracownika pomniejszoną o podatek VAT należny, nawet, gdy jest ona niższa niż cena zakupu świadczenia, tj. gdy pracodawca pokrywa część świadczenia z własnych środków obrotowych. Interpretacja ta - jak dotąd - nie została zmieniona przez Ministra Finansów.
Reasumując
Podstawą opodatkowania świadczeń na rzecz pracowników - zdaniem redakcji - jest wartość rynkowa świadczenia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|